Mətbuat şərhi 01 avqust 2025
2025-ci ilin iyul ayında Almaniyanın “Behörden Spiegel” qəzetində səfir Nəsimi Ağayev ilə aparılmış aşağıdakı müsahibə dərc olunub.
“Dost və tərəfdaş
Onun ölkəsi Xəzər dənizi ilə Qafqaz arasında yerləşir, şimaldan Rusiya, şimal-qərbdən Gürcüstan, cənubdan İran və qərbdən Ermənistanla həmsərhəddir. Bu Ön Asiya dövlətində on milyon insan yaşayır, ərazisi isə 86 min km²-dir – bu da Avstriya və Lüksemburqun birlikdəki ərazisinə bərabərdir.
Azərbaycan – mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların qovşağında, tarixi “İpək Yolu”nun ortasında yerləşən multikultural bir məkan – Almaniya ilə 200 ildən artıq tarixi əlaqələrə malikdir. 18-ci əsrin ikinci yarısı və 19-cu əsrin əvvəllərində alman köçkünləri imperatriçə II Yekaterinanın və onun nəvəsi I Aleksandrın dəvəti ilə bura gəlmişdilər.
Köç 1816-cı ildə Tübinqen, Roytlingen, Urax və Remstal bölgələrindən başlayır – Şvaykhaym kəndindən gələn ilk 40 ailə ilə. Onlar Elisabethtal, Katharinenfeld, Marienfeld (hazırda Gürcüstan ərazisində), həmçinin Helenendorf, Annenfeld və Georgsfeld (indiki Azərbaycan ərazisində) kimi kəndlər salırlar.
Bu ikitərəfli əlaqələr qarşılıqlı etimada, siyasət, iqtisadiyyat, mədəniyyət, idman, təhsil və səhiyyə sahələrində bərabərhüquqlu əməkdaşlığa əsaslanır.
Bu, səfir Nəsimi Ağayevin fikrincə həmvətənlərlə, deputatlarla və digər qərarverici şəxslərlə əlaqələri rahatlıqla davam etdirmək, onları genişləndirmək və Hökuməti Almaniyadakı mühüm hadisələr barədə məlumatlandırmaq üçün ən gözəl şəraitdir.
46 yaşlı diplomat Almaniyanı hələ 2003-cü ildən tanıyır – o zaman o, Zaarbrüken Universitetində Avropa hüququ ixtisası üzrə təhsil almışdı. 2005-ci ildə ilk dəfə Azərbaycanın Berlindəki səfirliyində işləməyə başlayıb və 2022-ci ildən etibarən burada səfir kimi fəaliyyət göstərir.
Səfir Ağayev deyir:
“Mənim üçün vacib olan – burada Azərbaycan haqqında maarifləndirmə və anlayışı mədəni mübadilə, təhsil əməkdaşlığı və ictimai tədbirlər vasitəsilə gücləndirməkdir. Biz göstərmək istəyirik ki, biz dünyaya açıq, çoxmillətli bir dövlətik – tolerantlıq və harmoniya şəraitində birgəyaşayış mədəniyyəti ilə fərqlənirik.”
1992-ci ildə diplomatik münasibətlərin qurulmasından bəri bu istiqamətdə mühüm uğurlar əldə olunub. Azərbaycan bu gün Cənubi Qafqazda Almaniyanın ən böyük iqtisadi və ticarət tərəfdaşıdır. Almaniyanın Azərbaycana ixrac etdiyi məhsullar arasında maşınlar, avtomobillər, avtomobil hissələri, dəmir-polad məmulatları və sənaye avadanlıqları var.
Xüsusilə vacib məsələ – Azərbaycan Avropanın, o cümlədən Almaniyanın əsas təbii qaz təchizatçılarından birdir.
Ukrayna müharibəsindən sonra vacib qaz təchizatçısı
Səfir Ağayev bildirir:
“Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə ötən il Avropaya təxminən 13 milyard kubmetr qaz ixrac etmişik – bu, Ukrayna müharibəsindən əvvəlki 8 milyard kubmetrlə müqayisədə əhəmiyyətli artımdır.”
Yaxın vaxtlarda Almaniya ilə yeni uzunmüddətli müqavilə imzalanıb, bu da qaz ixracını ildə 3 milyard kubmetrə qədər ikiqat artıracaq. Bu, Almaniyanı və Avropanı enerji böhranı dövründə fəal şəkildə dəstəkləməklə bağlı Azərbaycanın qətiyyətini göstərir.
Hazırda 11 Avropa ölkəsi, o cümlədən Almaniya da daxil olmaqla  9-u Aİ üzvü Azərbaycan qaznı əldə edir. Bu, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində getdikcə artan strateji rolunu vurğulayır – həm enerji keçidi, həm də qlobal qeyri-sabitliklər fonunda.
Azərbaycan Hökuməti bu uğuru davam etdirmək məqsədilə bərpaolunan enerjiyə böyük sərmayələr yatırır və regionda yaşıl enerji üzrə aparıcı təchizatçı olmağı hədəfləyir. Azərbaycan quruda 135 QVt, Xəzər dənizində isə 157 QVt külək və günəş enerjisi potensialına malikdir.
2030-cu ilə qədər istehlakın 1/3-inin bərpaolunan enerji mənbələrindən olaması hədəflənib
Səfir qeyd edir:
“2023-cü ildə Xəzər regionunun ən böyük günəş elektrik stansiyası – Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyası (230 MVt) istifadəyə verildi. Məqsədimiz 2030-cu ilə qədər enerji balansımızda bərpaolunan enerjinin payını 35,5%-ə çatdırmaqdır.”
Gürcüstan və Qara dəniz üzərindən planlaşdırılan "Xəzər-Qara dəniz-Avropa" Yaşıl Enerji Dəhlizi layihəsi Azərbaycanın bərpaolunan elektrik enerjisini Rumıniya, Macarıstan və gələcəkdə Almaniyaya ixrac etməsinə şərait yaradacaq.
Azərbaycan Asiya ilə Avropa arasında körpü rolunu oynayır. Bu, Almaniya şirkətləri üçün geniş imkanlar açır – xüsusilə enerji infrastrukturunun inkişafı, enerji saxlama texnologiyaları və yaşıl hidrogen sahəsində, – deyə Ağayev vurğulayır.
Mədəni və humanitar sahədə əməkdaşlıq
İki ölkə arasında mədəni və humanitar əlaqələr də uğurla inkişaf edir. Alman dili Azərbaycanda populyar və sevilən xarici dildir.
“Bundan başqa, bizim üçün mühüm məsələ Almaniyanın bölgələri ilə birbaşa əlaqələr qurmaq, ictimai və mədəni münasibətləri təşviq etməkdir,” – deyə səfir əlavə edir.
Nəsimi Ağayev artıq 26 ildir diplomatik xidmətdədir.
“Almaniyada Azərbaycan haqqında təsəvvürlər bəzən stereotiplər və köhnə düşüncələr əsasında formalaşır,” – deyə o bildirir. “Çox vaxt ölkəmizin mədəniyyəti, dinamizmi və müasir inkişafı tam mənzərədə əks etdirilmir. Həmçinin, mürəkkəb geosiyasi əlaqələr və tarixi kontekst nəzərə alınmadığından, bəzən ölkəmiz haqqında yanlış və təhrif olunmuş təsəvvür yaranır.”
Avropa ilə Asiyanın qovşağında
Belə düşüncələrin dəyişməsi zaman tələb edir, amma biz inanırıq ki, iqtisadiyyat, elm, siyasət və mədəniyyət sahələrində daha çox mübadilə daha geniş anlayışa gətirib çıxaracaq. Şəxsi təmaslar stereotipləri aradan qaldırmaq və reallığı əks etdirmək üçün ən təsirli yoldur.
Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın qovşağında yerləşir, qədim tarixlə müasir dinamizmin qovuşduğu bir ölkədir. Zəngin mədəniyyət, dini tolerantlıq və tarixi irsi ilə seçilən Azərbaycan strateji mövqeyi, enerji resursları və innovasiya potensialı sayəsində Avrasiya məkanında mühüm iqtisadi və logistik mərkəzə, həmçinin Almaniyanın etibarlı tərəfdaşına çevrilməkdədir – deyə səfir Nəsimi Ağayev yekunlaşdırır.”

Press release 01 August 2025
The following interview with Azerbaijan’s Ambassador to Germany, Nasimi Aghayev, was published by the German newspaper Behörden Spiegel in June 2025.
„FRIEND AND PARTNER
His country lies between the Caspian Sea and the Caucasus, bordered by Russia to the north, Georgia to the northwest, Iran to the south, and Armenia to the west. Ten million people live in the West Asian state, which, with 86,000 km², is about the size of Austria and Luxembourg combined.
Azerbaijan — a land at the crossroads of cultures and civilizations, situated on the historic Silk Road — is a diverse, multicultural country with a connection to Germany that goes back more than 200 years. Between the late 18th and 19th centuries, Swabian settlers arrived there at the invitation of Tsarina Catherine II and her grandson Alexander I.
Migration began in 1816 from the areas of Tübingen, Reutlingen, Urach, and the Rems Valley with the first 40 families from Schweikheim. They founded villages such as Elisabethtal, Katharinenfeld, and Marienfeld (now in Georgia), and Helenendorf, Annenfeld, and Georgsfeld (now in Azerbaijan). Bilateral relations between the two countries are therefore based on trust and equal cooperation in politics, economy, culture, sports, education, and healthcare.
This provides excellent conditions for Ambassador Nasimi Aghayev to maintain, expand, and strengthen contacts with compatriots, parliamentarians, and other decision-makers, and to keep his government in Baku informed about significant developments in Germany. The 46-year-old knows the country well: he studied European Law at Saarland University in 2003, first joined Azerbaijan’s embassy in Berlin in 2005, and has been head of mission on Hubertusallee since 2022.
“It is important to me,” says Ambassador Aghayev, “to promote awareness and understanding of Azerbaijan in Germany through intensive cultural exchange, educational cooperation, and public events. We want to show that we are an open-minded, multiethnic nation with a strong culture of tolerance and harmonious coexistence.”
Since diplomatic relations were established in 1992, this has been quite successful. With more than 250 German companies operating there, Azerbaijan is Germany’s largest economic and trade partner in the South Caucasus. Germany exports machinery, motor vehicles, car parts, iron and steel products, and manufacturing equipment. The Caucasian nation also plays a particularly important role as one of Germany’s main natural gas suppliers.
Major Gas Supplier Since the Ukraine War
“Through the Southern Gas Corridor, we delivered nearly 13 billion cubic meters of natural gas to Europe last year — a significant increase compared to the eight billion cubic meters before the start of the Ukraine war,” Aghayev explains.
Recently, a new long-term agreement with Germany was signed, doubling gas exports from Azerbaijan to 3 billion cubic meters per year. This demonstrates Azerbaijan’s commitment to actively supporting Germany and Europe during the energy crisis. Currently, eleven European countries, including nine EU member states such as Germany, receive Azerbaijani gas. This underscores Azerbaijan’s growing strategic role in Europe’s energy supply — both in the energy transition and in managing global uncertainties, the ambassador says.
To maintain this momentum, Baku is investing heavily in renewable energy and aims to become a leading force in regional green power generation. The country holds reserves of 135 gigawatts onshore and 157 gigawatts offshore in the Caspian Sea, particularly for wind and solar energy.
One-Third Renewable Energy by 2030
“In 2023, we inaugurated the Garadagh Solar Park, the largest in the Caspian region, with a capacity of 230 megawatts,” says Aghayev. “Our goal is to increase the share of renewables in our energy mix to 35.5 percent by 2030.”
A planned green energy corridor via Georgia and the Black Sea will pave the way for the export of clean energy from Azerbaijan to Romania, Hungary, and, in the future, Germany. Azerbaijan thus serves as a bridge between Asia and Europe, offering numerous opportunities for German companies — in grid infrastructure, energy storage, and green hydrogen, Aghayev notes.
Cultural and humanitarian cooperation between the two nations is also thriving, and German is a popular foreign language in Azerbaijan. “It is also a key priority for us to establish direct ties with German regions and to initiate and strengthen people-to-people relations.”
Changing Perceptions
Nasimi Aghayev has been a diplomat for 26 years.
“In Germany, Azerbaijan is still sometimes perceived through stereotypes or outdated ideas,” he says. “There is often an incomplete picture of our country — its culture, dynamism, and modern development. Complex geopolitical contexts or historical backgrounds are sometimes overlooked, which can lead to a distorted image.”
Such perceptions change slowly, but Azerbaijan believes that more exchange — in business, science, politics, and culture — leads to greater understanding. Personal encounters are the best way to dispel prejudice and convey a realistic view.
A Bridge to Europe
Located at the junction of Europe and Asia, Azerbaijan is a country where millennia of history meet modern dynamism. Shaped by cultural diversity, religious tolerance, and a rich heritage, it is evolving — thanks to its strategic location, energy resources, and innovative drive — into a central economic and logistics hub of Eurasia and a reliable partner and friend of Germany, concludes the 46-year-old ambassador.“