Xalq rəssamı Əşrəf Heybətovun 75 illik yubileyi münasibətilə Berlində sərgi təşkil olunub
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin və Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Xalq rəssamı Əşrəf Heybətovun 75 illik yubileyinə həsr olunmuş “Doğma Vətənin rəngləri” adlı sərgisi keçirilib.
Əvvəlcə Əşrəf Heybətovun həyat və yaradıcılığından bəhs edən film nümayiş olunub.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev tədbirdə çıxış edərək, 1990-cı illərin ortalarından Almaniyada yaşayan Əşrəf Heybətovun yaradıcılığının geniş coğrafiyanı əhatə etdiyini, əsərlərinin Cenevrədə BMT-nin Millətlər Sarayı, Brüsseldə NATO-nun mənzil-qərargahı, Vatikan, İordaniya Kral Sarayı və Rumıniya Prezident Sarayı kimi nüfuzlu məkanlarda nümayiş etdirildiyini xatırladıb. Bildirilib ki, onun fəaliyyəti Azərbaycanda da yüksək qiymətləndirilib və incəsənətin inkişafına verdiyi töhfələrə görə rəssama əvvəlcə “Əməkdar rəssam”, daha sonra isə “Xalq rəssamı” fəxri adları verilib.
Səfir müxtəlif janrlara müraciət edən Əşrəf Heybətovun yaradıcılığında sülh, mədəni irs, insan amilinin xüsusi yer tutduğunu vurğulayıb. Eyni zamanda, mədəni təşəbbüslərin təşkilatçısı kimi də fəal olan Əşrəf Heybətovun Almaniyada Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasına və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına töhfə verdiyi qeyd olunub.
Tədbirdə rəssamın yubileyi münasibətilə səfirlik tərəfindən xüsusi nəşrin çap olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Sonra Nəsimi Ağayev Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Əşrəf Heybətovun 75 illik yubileyinə həsr etdiyi təbrik plaketini rəssama təqdim edib.
Xalq rəssamı Əşrəf Heybətov çıxışında yaradıcılığına və fəaliyyətinə göstərilən diqqətə, eləcə də sərginin yüksək səviyyədə təşkilinə görə dərin minnətdarlığını ifadə edib, harada olmasından asılı olmayaraq daima Vətənə olan ülvi məhəbbətini öz əsərləri vasitəsilə izhar etməyə çalışdığını vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra iştirakçılar sərgi ilə tanış olublar. Ekspozisiyada tanınmış rəssamın müxtəlif mövzulara həsr etdiyi 40-a yaxın əsəri nümayiş etdirilib. Rəssamın zəngin və çoxşaxəli yaradıcılığını əks etdirən bu əsərlərdə Vətən sevgisi, Azərbaycanın qədim adət-ənənələri, füsunkar təbiəti və zəngin mədəni irsini əks etdirən motivlər xüsusi yer tutub. Rənglərin və bədii ifadənin ahəngi ilə seçilən əsərlər ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

Exhibition Marking the 75th Anniversary of People’s Artist Ashraf Heybatov Opens in Berlin
Berlin – On the occasion of the 75th birthday of Azerbaijani People’s Artist Ashraf Heybatov, the exhibition “The Colors of My Homeland” was opened at the Azerbaijani Cultural Center in Berlin. The event was organized jointly by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Germany and the Azerbaijani Cultural Center.
At the beginning of the event, a film about the life and work of the artist was shown. In his speech, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Germany, Nasimi Aghayev, praised Heybatov’s artistic lifetime achievements as well as his role as a cultural bridge between Azerbaijan and Europe.
“It is a great pleasure and honor for us to celebrate today the 75th birthday of an extraordinary artist — Ashraf Heybatov,” Aghayev said. He emphasized that Heybatov has lived in Germany since the mid-1990s and from here has made an important contribution to cultural dialogue. “His works are far more than paintings — they are visual narratives about memory, origin, and identity,” the ambassador noted.
The artist’s works have already been presented at internationally renowned venues, including the Palais des Nations of the United Nations in Geneva, NATO Headquarters in Brussels, the Vatican, the Royal Palace of Jordan, and the Presidential Palace in Romania. For his contributions to art, Heybatov was awarded the honorary titles “Honored Artist of the Republic of Azerbaijan” and later “People’s Artist of the Republic of Azerbaijan” by the President of Azerbaijan.
During the event, Ambassador Aghayev also presented the artist with a congratulatory plaque from the State Committee for Work with the Diaspora on the occasion of his 75th anniversary. A special publication prepared by the embassy for this occasion was also introduced.
In his words of thanks, Ashraf Heybatov expressed his deep appreciation for the attention shown to him and emphasized that his love for his homeland has always been a central inspiration for his artistic work.
The exhibition presents around 40 works by the artist, reflecting a variety of themes and the diversity of his work. Motifs such as nature, traditions, and the cultural heritage of Azerbaijan occupy a special place and attracted great interest among visitors.