Mətbuat şərhi 25 fevral 2026
Azərbaycanın Almaniyadakı Səfirliyinin, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin və “Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Evinin birgə təşkilatçılığı Berlində Xocalı faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Sonra sonra Xocalı faciəsinə həsr edilmiş, Səfirlik tərəfindən alman dilində hazırlanmış qısa film nümayiş olunub.
“Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Evinin rəhbəri Sevda Badaliouri çıxış edərək Xocalı faciəsinin xalqımızın tarixinə qanla yazılmış ən ağır səhifələrdən biri olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev çıxışında Xocalı faciəsinin Soyuq Müharibənin başa çatmasından sonra Avropada törədilmiş ilk soyqırımı olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir qeyd edib ki, cəmi bir gecə ərzindəa 613 günahsız insan xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib, 1275 dinc sakin əsir götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə bu günədək naməlum qalır.
Vurğulanıb ki, Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası mühüm rol oynayır.
Səfir N.Ağayev Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin tam bərpa edildiyini, bununla da tarixi ədalətin təmin olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Xocalı yenidən qurulur, şəhər sürətlə dirçəlir və sakinlərin doğma yurdlarına qayıdışı artıq başlanıb.
Sonra “Xarı Bülbül” Mədəniyyət Evinin müəllimi, fəlsəfə elmləri doktoru Afət Nəbili “Xocalı: yaddaş, hüquq və zamanın ədaləti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək faciənin ağır nəticələrindən bəhs edib. O vurğulayıb ki, Xocalıda törədilən qətliam təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütövlükdə bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayətdir.
Türkoloq-alim, tərcüməçi Mixael Raynhard Hess və Almaniyada fəaliyyət göstərən “Alaturka” cəmiyyətinin sədri Erkan Gülen çıxış edərək faciəyə beynəlxalq hüquq müstəvisində obyektiv qiymət verilməsinin vacibliyini qeyd edib, Xocalı həqiqətlərinin gələcək nəsillərə çatdırılmasının tarixi və mənəvi məsuliyyət olduğunu bildiriblər.
Daha sonra Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə həsr edilən musiqili kompozisiya təqdim olunub. Almaniyanın Barenboim-Said Akademiyasının fortepiano üzrə professoru, “Xarı Bülbül” Mədəniyyət Evinin müəllimi Nigar Sadıqova görkəmli bəstəkarların əsərlərini ifa edib.

Press release 25 February 2026
Berlin – On February 21, 2026, a memorial event marking the 34th anniversary of the Khojaly tragedy was held in Berlin. The event was jointly organized by the Embassy of Azerbaijan in Germany, the Azerbaijani Cultural Center, and the Azerbaijani Cultural House “Khari Bülbül.”
At the beginning of the event, participants honored the victims with a minute of silence. Afterwards, a short film about the events of Khojaly, produced in German by the embassy, was shown.
In her speech, the head of the Azerbaijani Cultural House “Khari Bülbül,” Sevda Badaliouri, emphasized that the Khojaly tragedy represents one of the most severe and painful chapters in the history of the Azerbaijani people.
The Ambassador of Azerbaijan to Germany, Nasimi Aghayev, stated in his address that the events in Khojaly were the first genocide committed in Europe after the end of the Cold War. He recalled that in a single night 613 innocent people were killed, 1,275 civilians were taken captive, and 150 people remain missing to this day.
The importance of the international campaign “Justice for Khojaly,” initiated by Leyla Aliyeva, was also highlighted, noting its significant role in raising international awareness about the events.
Ambassador Aghayev also emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty had been fully restored. Today, Khojaly is being rebuilt, the city is developing dynamically, and the return of residents to their homeland has already begun.
Later in the program, Dr. Afat Nabili, a lecturer of the “Khari Bülbül” Cultural House, delivered a presentation titled “Khojaly: Memory, Law, and the Justice of Time”. She spoke about the severe consequences of the tragedy and stressed that the massacre was not only a crime against the Azerbaijani people but against all humanity.
Turkologist and translator Michael Reinhard Hess, as well as Erkan Gülen, chairman of the Germany-based association “Alaturka,” also emphasized in their remarks the need for an objective assessment of the events under international law. They highlighted that passing on the historical truth about Khojaly to future generations is both a moral and historical responsibility.
The event concluded with a musical composition performed in memory of the victims of Khojaly. Pianist and professor at the Barenboim-Said Academy in Germany, Nigar Sadigova - who is also a teacher at the “Khari Bülbül” Cultural House - performed works by renowned composers.