Mətbuat şərhi 29 sentyabr 2025
Azərbaycanın Almaniyadakı Səfirliyinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə tanınmış fotoqraf Etibar Cəfərovun “Azərbaycanda alman izləri” adlı foto-kitabı nəşr olunub.
Alman və ingilis dillərində işıq üzü görən bu unikal nəşr ölkəmizdə almanların zəngin tarixini, mədəniyyətini və töhfələrini təsirli görüntülərlə təqdim edir. Foto-kitabın hazırlanmasında alman tarixçisi professor Eva-Maria Aux da yaxından iştirak edib.
Səfir Nəsimi Ağayev kitaba yazdığı “Ön söz”də vurğulayır ki, Azərbaycanda almanların tarixən sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşaması mədəniyyətlərarası və dinlərarası harmoniyanın gözəl nümunəsi, ölkəmizdəki qarşılıqlı hörmət və dözümlülüyün əvəzolunmaz təzahürüdür. XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycana köç etmiş almanlar ölkəmizin memarlıq, iqtisadiyyat, elm və mədəniyyət sahələrində dəyərli izlər qoyublar.
Səfir qeyd edir ki, 2017-ci ildə Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla Cənubi Qafqazda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi qeyd olunub. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə bu əlamətdar hadisə UNESCO-nun rəsmi yubileylər proqramına daxil edilərək beynəlxalq səviyyədə tanınıb.
Etibar Cəfərovun kitabı almanların Azərbaycandakı həyatını, memarlıq nümunələrini, iş adamlarının fəaliyyətini, həmçinin Azərbaycanla Almaniyanın qardaşlaşmış şəhər münasibətlərini vizual olaraq təqdim edir. Hər bir fotoşəkil bu ortaq tarixə işıq salan unikal bir hekayədir.
Bu nəşr Azərbaycan və alman xalqları arasında mövcud olan tarixi dostluq və mədəni əlaqələrin gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından dəyərli bir töhfədir. Kitab Səfirlik tərəfindən Almaniyanın siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni və mətbuat dairələrində geniş şəkildə yayılacaqdır.

The photo book “German Traces in Azerbaijan” was published
On the initiative and with the support of the Embassy of Azerbaijan in Germany, the photo book “German Traces in Azerbaijan” by renowned photographer Etibar Jafarov has been published.
This unique publication, released in German and English, presents through striking images the rich history, culture, and contributions of Germans in our country. The German historian Professor Eva-Maria Auch also took an active part in preparing the photo book.
In his foreword, ambassador Nasimi Aghayev emphasizes that the historical coexistence of Germans in Azerbaijan in peace and harmony stands as a remarkable example of intercultural and interreligious harmony, and as an invaluable manifestation of mutual respect and tolerance in our country. The Germans who settled in Azerbaijan in the early 19th century left a lasting mark in architecture, economy, science, and culture.
The Ambassador notes that in 2017, by decree of President Ilham Aliyev, the 200th anniversary of the establishment of German settlements in the South Caucasus was commemorated. At Azerbaijan’s initiative, this significant event was included in UNESCO’s official anniversaries program and recognized internationally.
Etibar Jafarov’s book visually showcases the life of Germans in Azerbaijan, examples of architecture, business activities, as well as the twinning relations between Azerbaijani and German cities. Each photograph tells a unique story that sheds light on this shared history.
This publication is a valuable contribution to passing on the historic friendship and cultural ties between the Azerbaijani and German peoples to future generations. The Embassy will widely distribute the book among political, economic, scientific, cultural, and media circles in Germany.