Mətbuat şərhi 08 may 2025
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
“Çağdaş Azərbaycan Respublikasının banisi və Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri” adlı tədbirdə Almaniya XİN-in və digər hökumət qurumlarının yüksək vəzifəli təmsilçiləri, xarici ölkələrin səfirləri, media nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də Almaniyada yaşayan Azərbaycan, türk və digər icmaların üzvləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev tədbirdə çıxış edərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətlərindən söz açıb. Diplomat bildirib ki, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyev doğma xalqını və dövlətini taleyüklü məqamda vətəndaş müharibəsi, parçalanma və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsindən fədakarlıqla xilas edərək, Azərbaycanı sabitlik, rifah və tərəqqi yoluna çıxarıb.
Səfir qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsini milli dövlətçilik strategiyasının əsas prioriteti kimi müəyyənləşdirib və bu amal onun bütün siyasi fəaliyyətinin əsas qayəsini təşkil edib. Bu müqəddəs və ali məqsəd Ümummilli Liderimizin layiqli davamçısı, Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə reallığa çevrilib, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü tam bərpa edərək Ulu Öndərin vəsiyyətini yerinə yetirib.
Bu gün qüdrətli Azərbaycanın dünyada böyük hörmət sahibi olduğunu qeyd edən N.Ağayev bu uğurların əsasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xətt və inkişaf strategiyasının dayandığını bildirib. Xüsusi vurğulanıb ki, Ümummilli Liderin ideyaları bu gün də yaşayır, Azərbaycan xalqını birləşdirən mənəvi dəyərə çevrilərək ölkənin hərtərəfli inkişafına xidmət edir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Almaniya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin qurulması və inkişafındakı rolundan da söz açan N.Ağayev dahi şəxsiyyətin ikitətəfli münasibətlərə böyük önəm verdiyini, bunun da nəticəsində əlaqələrimizin daim yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra Almaniyanın Reyn Dövlət Operasının solisti Mərziyə Hüseynova, pianoçu Nərmin Nəcəfli və alman musiqiçiləri konsert proqramı ilə çıxış ediblər. Konsertdə görkəmli Azərbaycan və Avropa bəstəkarlarının məşhur əsərləri ifa olunub.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan ilə bağlı nəşrlərlə tanış olublar.

Press release 08 May 2025
An event dedicated to the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at the Azerbaijani Cultural Center in Berlin, organized by the Embassy of Azerbaijan in Germany.
Titled “The Founder of the Modern Republic of Azerbaijan and the National Leader of the Azerbaijani People,” the event was attended by high-ranking representatives of Germany’s Foreign Ministry and other government agencies, ambassadors of foreign countries, media representatives, intellectuals, cultural figures, as well as members of Azerbaijani, Turkish, and other communities living in Germany.
In his speech at the event, Azerbaijan’s Ambassador to Germany, Nasimi Aghayev, spoke about the unparalleled service of Heydar Aliyev to the Azerbaijani people and state. The diplomat stated that as the architect and founder of modern independent Azerbaijan, National Leader Heydar Aliyev saved his nation and state from the threats of civil war, fragmentation, and loss of independence during a critical time, leading the country toward stability, prosperity, and progress.
The ambassador noted that Heydar Aliyev made the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity a core priority of his national statehood strategy, and this sacred goal defined his entire political career. This noble mission has been fulfilled under the determined leadership of President Ilham Aliyev, the worthy successor of the National Leader, with Azerbaijan fully restoring its territorial integrity and realizing Heydar Aliyev’s vision.
Ambassador Aghayev emphasized that today’s strong Azerbaijan enjoys great respect globally, and these achievements are rooted in the political course and development strategy defined by National Leader Heydar Aliyev. It was especially highlighted that Heydar Aliyev’s ideas are still alive today, serving as a unifying moral value for the Azerbaijani people and contributing to the country’s comprehensive development.
Aghayev also spoke about Heydar Aliyev’s role in establishing and developing relations between Germany and Azerbaijan, emphasizing that the great leader placed great importance on bilateral relations, which have continuously progressed as a result.
Following the speeches, soprano Marziya Huseynova of the Rhine State Opera in Germany, pianist Narmin Najafli, and German musicians performed a concert program featuring renowned works by prominent Azerbaijani and European composers.
As part of the event, participants had the opportunity to explore publications related to National Leader Heydar Aliyev and Azerbaijan.
The event concluded with the presentation of delicious examples of Azerbaijani national cuisine to the attendees.