Azərbaycan Respublikası ilə Almaniya Federativ Respublikası arasında 77 sənəd imzalanıb, 10 sənəd baxılmaqdadır. İmzalanmış mühüm sənədlər aşağıdakılardır:
1. Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Almaniya Federativ Respublikası Hökuməti arasında maliyyə əməkdaşlığı haqqında Saziş (Layihə: qaçqınlara təcili yardım proqramı). Bakı, 11 aprel 1995.
Azərbaycan Respublikasının 131-IQ saylı, 25 iyun 1996-cı il tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.
2. Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Almaniya Federativ Respublikası Hökuməti arasında hava daşımaları haqqında Saziş. Bakı, 27 iyul 1995
AR XİN-nin 5/11-441/03 saylı, 11 mart 2003-cü il tarixli Notası təqdim edilmişdir.
Almaniya tərəfinin 293/2006 saylı, 30 oktyabr 2006-cı il tarixli Notası göndərilmişdir.
11 aprel 2003-cü il tarixindən qüvvəyə minmişdir.
5 mart 2007-ci ildə BMT Katibliyində qeydə alınmışdır.
3.Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Almaniya Federativ Respublikası Hökuməti arasında mədəni əməkdaşlıq haqqında Saziş. Bakı, 22 dekabr 1995.
4.Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası arasında investisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında Müqavilə. Bakı, 22 dekabr 1995.
Azərbaycan Respublikasının 130-IQ saylı, 25 iyun 1996-cı il tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.
5.Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası arasında münasibətlərin əsasları haqqında Birgə Bəyanat. Bakı, 22 dekabr 1995.
6.Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası arasında Sovet Sosialist Respublikaları İttifaqı ilə Almaniya Federativ Respublikası arasında bağlanmış Müqavilələrin qüvvədə qalması haqqında Protokol. (Müqavilələrin qüvvədə qalması haqqında Protokol). Bonn, 2 iyul 1996.
Azərbaycan Respublikasının 144-IQ saylı, 16 iyul 1996-cı il tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.
7. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Almaniya Federativ Respublikası Hökuməti arasında texniki əməkdaşlıq haqqında Saziş. 8 dekabr 1997.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 saylı, 22 noyabr 1998-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir.
8. Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası arasında gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında Saziş. Berlin, 25 avqust 2004.
Azərbaycan Respublikasının 836-IIQ saylı, 1 mart 2005-ci il tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.
28 dekabr 2005-ci il tarixində Ratifikasiya Fərmanlarının mübadiləsi həyata keçirilmiş və 28 dekabr 2005-ci il tarixindən qüvvəyə minmişdir.
9.Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə Almaniya Maliyyə Əməkdaşlığı (KFW) təşkilatı arasında “Cənubi Qafqaz üçün Ekoregional Təbiəti Mühafizə Proqramı”nın hazırlanması üzrə Anlaşma Memorandumu. Bakı, 8 sentyabr 2004.
10.Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi və Almaniya Federativ Respublikası Federal Müdafiə Nazirliyi arasında hərbi sahədə əməkdaşlıq haqqında Saziş. Bakı, 9 mart 2006.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1407 saylı, 7 aprel 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir. 18 aprel 2006-cı il tarixindən qüvvəyə minmişdir.
11. Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi və Almaniya Federativ Respublikası Gömrük İdarəsinin Birgə Bəyanatı. Bakı, 27 avqust 2007.
12. Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Almaniya Federativ Respublikasının Əmək və Sosial Məsələlər Federal Nazirliyi arasında əmək və sosial siyasət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma  Memorandumu. Bakı, 28 aprel 2008.
13. Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi ilə Almaniya Federativ Respublikasının Federal Daxili İşlər Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Birgə Niyyət Bəyanatı. Berlin, 11 noyabr 2008.
14. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi ilə Almaniya Federativ Respublikasının Federal Ədliyyə Nazirliyi arasında hüquqi əməkdaşlığa dair Birgə Bəyanat. Berlin, 11 iyun 2009.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2010-cu il 10 fevral tarixli 726 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir.
15. Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi və Almaniya Federativ Respublikasının Federal Daxili İşlər Nazirliyi arasında ikitərəfli əməkdaşlığa və qarşılıqlı yardıma dair Birgə Niyyət Bəyannaməsi. Berlin, 8 iyun 2009.
İmzalandığı gündən qüvvəyə minmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 449 saylı 27 avqust 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir.
16. Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Almaniya Federativ Respublikasının Texniki Əməkdaşlıq Təşkilatı (GTZ) arasında təbii sərvətlərin davamlı idarə olunması sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu. Bakı, 18 mart 2009.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 454 saylı 27 avqust 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmişdir.
17. Azərbaycan Respublikasında biznesin idarə olunması sahəsində kadrların ixtisasının artırılması üzrə Almaniya Federativ Respublikasının Federal İqtisadiyyat və Texnologiyalar Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu. Bakı, 12 oktyabr 2009.
18. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi və Almaniya Federativ Respublikasının Federal Statistika İdarəsi arasında statistika sahəsində əməkdaşlıq haqqında Birgə Niyyət Bəyannaməsi. Bakı, 26 aprel 2010.
19. Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi və Almaniya Federativ Respublikasının Federal İqtisadiyyat və Texnologiyalar Nazirliyi arasında ticarət və investisiyalar üzrə yüksək səviyyəli İşçi Qrupunun yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu. Berlin, 5 may 2011.
20. Almaniya Federativ Respublikası Hökuməti və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Bakıda Alman – Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının təsis edilməsi haqqında razılaşma. Bakı, 14 mart 2012.

The Republic of Azerbaijan has signed 77 agreements with the Federal Republic of Germany and 10 documents are under negotiations. Below you will find most significant documents
1. Agreement on the financial partnership between the Government of Azerbaijan Republic and Federal Government Federal Republic of Germany (Project: immediate support for the refugees) Baku, April 11, 1995
The Agreement was approved by the 131-IQ, June 25, 1996, Law of the Republic of Azerbaijan.
2. Agreement on air cargo between Government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Baku, July 27, 1995
5/11-441/03 Note dated March 11, 2003, by MFA of AR was presented.
Germany’s No. 293/2006 dated October 30, 2006, was sent
Entered into force on April 11, 2003
The Agreement was registered by UN Secretariat on March 5, 2007
3. Agreement on the Cultural partnership between Government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Baku, December 22, 1995
4.Covenant on mutual protection and promotion of investments between the government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Baku, December 22, 1995
The Agreement was approved by the 131-IQ, June 25, 1996, the law of Azerbaijan Republic.
5. Joint Statement on the basis of relations between Government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Baku, December 22, 1995
6. The Protocol on keeping signed treaties between USSR and Federal Republic of Germany effective between Government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Bonn*
The Agreement was approved by the No.144-IQ, July 16, 1996, law of Azerbaijan Republic.
7. Agreement on Technical Cooperation between the Government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. December 8, 1997.
The Agreement was approved by No. 12, November 22, 1998 decree of the president of the Republic of Azerbaijan.
8. Agreement on eradication of double income and capital taxation between Government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Berlin, August 25, 2004
The Agreement was approved by the 836-IIQ, March 1, 2005 law of Azerbaijan Republic.
Exchange of ratification decrees and their implementation was enacted. December 28, 2005
9. Memorandum of understanding between the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and KFW) on co-operation in the framework of Ecoregional environmental protection for South Caucasus (October 25, 2004)
10. Agreement on military cooperation between Ministry of Defense of Azerbaijan Republic and Federal Defense Ministry of Germany. Baku, March 9, 2006
The agreement was approved by No. 1407 April 7, 2006 order of president of the Republic of Azerbaijan. Entered into force on April 18, 2006
11. Joint Declaration between the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan and German Customs Administration. Baku, August 27, 2007
12. The Memorandum of Understanding between The Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan and Federal Ministry of Labour and Social Affairs. Baku, April 28, 2008
13. Joint Declaration between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan and Federal Ministry of the Interior. Berlin, November 11, 2008
14. Joint Declaration on the legal partnership between The Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan and The Federal Ministry of Justice and Consumer Protection. Berlin, June 11, 2009
The agreement was approved by order No. 726 of president of the Republic of Azerbaijan. Entered into force on April 18, 2006
15. The Joint Intent Declaration on bilateral partnership and mutual assistance between The Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan and The Federal Ministry of the Interior of Germany. Berlin, June 11, 2009.
Was entered into force since signed day.
The declaration was approved by No. 449 August 27, 2009 order of the president of the Republic of Azerbaijan.
16. Memorandum of Understanding in the field of sustainable use of natural resources between the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and Technical Cooperation Organization of the Federal Republic of Germany. Baku, March 18, 2009
The memorandum was approved by No. 454 August 27, 2009 order of the president of the Republic of Azerbaijan.
17. The Memorandum of Understanding on cooperation between The Ministry of the economy of the Republic of Azerbaijan and Federal Ministry for Economic Affairs and Energy for expanding of the training personnel in business management field of the Republic of Azerbaijan. Baku, October 12, 2009
18. Joint Declaration on cooperation in the field of statistics between The State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan and Federal Statistical Office of Germany. Baku, April 26, 2010
19. The Memorandum of Understanding on the establishment of high qualified working-class personnel for trade and investment between The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and Federal Ministry for Economic Affairs and energy. Berlin, May 5, 2011
20. Agreement on the establishment of German-Azerbaijani Chamber of Commerce between the government of Azerbaijan Republic and the Federal Republic of Germany. Baku, March 12, 2012