Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in 23-cü Nazirlər Şurasında çıxışı
Hamburq, 8-9 dekabr 2016-cı il
İlk növbədə mən ATƏT Nazirlər Şurasının 23-cü görüşünün mükəmməl təşkilatçılığına görə ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədri cənab Frank-Valter Ştaynmayeri təbrik edirəm. Mən həmçinin ATƏT-in növbəti fəaliyyətdə olan sədri kimi Avstriyadan olan həmkarımız cənab Sebastian Kurza uğurlar arzu edirəm.
ATƏT ərazisində həll edilməmiş silahlı münaqişələr və böhranlar, Avropada və ondan kənarda terror hücumlarının yeni dalğası və münaqişələr nəticəsində insanların genişmiqyaslı məcburi köçü sülh və təhlükəsizliyə təhlükə yaratmaqda davam edən problemlər sırasındadır və təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsini tələb edir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində qanunsuz mövcudluğu münaqişə zonasında gərginliyin əsas səbəbi və münaqişənin siyasi həllinə başlıca maneə olaraq qalır. Aprel gərginliyi aydın şəkildə xatırlatdı ki, Ermənistan və Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttindəki bugünkü vəziyyət təhlükəlidir və istənilən vaxt gözlənilməz nəticələrə gətirib çıxaracaq potensiala malikdir.
Təqdirəlayiq haldır ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində status-kvonun qeyri-davamlılığına və onun dəyişməli olmasına dair ATƏT çərçivəsində yekdil mövqe mövcuddur. Azərbaycan hazırki status-kvonun dəyişməsində ən maraqlı tərəfdir. Bu xüsusda, biz Vyana və Sankt-Peterburqdakı yüksək səviyyəli substantiv müzakirələri doğru istiqamətdə atılmış müsbət addımlar kimi qiymətləndiririk. Bu məsələdə göstərdiyi səylərə görə həmsədr dövlətlərə, xüsusilə Rusiya Federasiyasının Prezidenti cənab Vladimir Putinə təşəkkür edirik. Biz bu fürsəti davam etdirməli və həmin görüşlərdə əldə olunmuş razılaşmaları gecikdirmədən konkret tədbirlərə çevirməliyik. Biz ATƏT və Minsk Qrupunun bu məsələdə fəal rol oynamalarını gözləyirik.
Siyasi müstəvidə əsaslı konkret nəticələr vəziyyəti köklü şəkildə dəyişəcəkdir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxarılması, regional nəqliyyat və kommunikasiya xətlərinin bərpa edilməsi və müvafiq təhlükəsizlik tədbirlərini təmin edərək məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına təhlükəsiz və şərəfli qayıdışından başlamaqla münaqişənin fəsadlarının mərhələli şəkildə aradan qaldırılması münaqişə dinamikasının dəyişməsinə və regionda ümumi təhlükəsizlik mühitinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmasına gətirib çıxaracaqdır. Bu yanaşma BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsaslanır və xüsusilə 1994-cü il Budapeşt Sammitinin qərarı daxil olmaqla, ATƏT-in qərarlarında təsdiq olunmuşdur.
Etimad quruculuğu tədbirləri kimi, Fəaliyyətdə olan sədrin Daimi Nümayəndəlik Ofisinin genişləndirilməsi ilə bağlı əldə olunmuş razılıq bu genişlənmənin əsaslı danışıqlarla sinxronlaşdırılması və Ofisin mandat və fəaliyyət formasının dəyişməyəcəyini nəzərdə tutur. Azərbaycan bununla bağlı öz təklifini təqdim etmişdir. Bu missiyanın Azərbaycanın suveren və beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində fəaliyyət göstərdiyini nəzərə alaraq, biz bu məsələdə konstruktiv danışıqlar gözləyirik.
Təəssüf ki, Ermənistan tərəfindən son bir neçə ay ərzində səsləndirilən bəyanatlar nikbinlik üçün əsas vermir və aydın şəkildə göstərir ki, Ermənistan tərəfi nəticə yönümlü danışıqlara konstruktiv cəlb olunmaq niyyətində deyil. Substantiv danışıqlara başlamaq üçün şərtlərin irəli sürülməsi cəhdləri Vyana və Sankt-Peterburq razılaşmalarına zərbə vurur və açıq şəkildə sülh prosesini pozmaq məqsədi daşıyır. Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hərbi quruculuğunu möhkəmləndirmək, bu ərazilərin demoqrafik, mədəni və fiziki xarakterini qanunsuz olaraq dəyişmək cəhdlərini davam etdirməsi etimadı sarsıdır və Ermənistan tərəfinin əsl niyyətini ortaya qoyur.
Qarşıdakı aylar Ermənistanın sülh üçün ciddi tərəf müqabili, münaqişənin həll edilməsi üçün substantiv danışıqlarda iştirak etməkdə həqiqətən maraqlı olmasını və ya bizim qeyri-sabitlik və münaqişənin daha da gərginləşməsinə doğru yolla getməkdə davam edəcəyimizi nümayiş etdirəcəkdir.

Statement by Elmar Mammadyarov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 23rd Ministerial Council of the OSCE
Hamburg, 8-9 December 2016
At the outset, I would like to congratulate H.E. Mr. Frank-Walter Steinmeier, the Chairperson-in-Office of the OSCE for excellent organization of the 23rdMeeting of the OSCE Ministerial Council. I also wish every success to our distinguished colleague H.E. Mr. Sebastian Kurz of Austria as the incoming OSCE Chairperson-in-Office.
Unresolved armed conflicts and crises in the OSCE area, new wave of terrorist attacks across Europe and beyond and large-scale displacement of people due to the conflicts are among the acute problems that continue to endanger peace and security and require urgent action.
The unlawful presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains the main cause of escalation in the conflict zone and is the major impediment to political settlement of the conflict. The April escalation of the conflict was a vivid reminder that today’s situation existing on the line of contact of Armenia and Azerbaijani troops is dangerous and has a potential to worsen at any time with unpredictable consequences.
It is plausible that there is almost a unanimous position within OSCE that the status-quo in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is unsustainable and must change. Azerbaijan is the most interested party in moving beyond the current status-quo. In this context, we assess the high-level substantive discussions in Vienna and St. Petersburg as positive steps in the right direction and we are thankful to the Co-chair countries, particularly to the President of the Russian Federation, Mr. Vladimir Putin, for all his efforts in this regard. We must sustain the momentum and transform the understandings reached in those meetings into concrete actions without further delay. We expect the OSCE and its Minsk Group to play an instrumental role to this end.
A step-by-step elimination of the consequences of the conflict, starting with withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, restoration of regional transportation and communication links and safe and dignified return of displaced persons to their places of origin, while addressing security concerns appropriately, will transform the conflict dynamics and significantly improve the overall security environment in the whole region. This approach is based on the relevant U.N. Security Council resolutions and affirmed in the decisions of the OSCE, notably in the Budapest Summit decision of 1994.
As confidence-building measures, agreement was reached to expand the Office of the Permanent Representative of the Chairman-in-Office, provided that this expansion is synchronized with substantive negotiations and does not change Office’s mandate and modus operandi. Azerbaijan submitted its proposal in this regard and we expect constructive talks to this end as we are speaking about activities of this mission on the sovereign and internationally recognized territories of Azerbaijan.
Unfortunately, statements that we hear through the last few months from the Armenian side do not give a reason for optimism and indicate the apparent unwillingness of the Armenian side to engage constructively in result-oriented talks. Attempts to precondition the substantive negotiations undermine the Vienna and St. Petersburg agreements and pursue the obvious goal to derail the peace process. Continued efforts of Armenia to strengthen its military build-up in the occupied territories of Azerbaijan, illegally change the demographic, cultural and physical character of these territories undermine trust and reveal true intentions of the Armenian side.
The months ahead will demonstrate if Armenia is a serious partner for peace, genuinely interested in engaging constructively in substantive negotiations to resolve the conflict or we will continue down the road of further instability and conflict.