Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərakatının (QH) Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsinin iclasında çıxışı.
Qoşulmama Hərəkatı Üçlüyünün (Troika) üzvü qismində Bakıda QH-nın Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsinin iclasına ev sahibliyi etmək bizim üçün böyük şərəfdir. Sizi bu sessiyada səmimi qəlbdən salamlayır və uğurlu müzakirələr diləyirik.
İlk öncə Fələstin xalqı ilə tam həmrəyliyimizi və Fələstin məsələsinin ədalətli və davamlı həllinə qəti dəstəyimizi bir daha bəyan etmək istərdim. Azərbaycan Fələstin münaqişəsinin, Şərqi Qüdsün Fələstin Dövlətinin paytaxtı olmaqla, iki dövlət həllini dəstəkləyir.
Təəssüf ki, şiddət və münaqişələr hələ də dünyada inkişaf və tərəqqiyə maneə  yaradır. Yaxın vaxtlarda Qəzza zolağında baş verən hadisələr dərin narahatlığımıza səbəb olur.
Qonşu Ermənistanla həll edilməmiş münaqişədən, işğal edilmiş ərazilərimizdə etnik təmizləmə və qeyri-qanuni məskunlaşmadan əziyyət çəkən bir dövlət kimi Azərbaycan Fələstini tamamilə və aydın şəkildə anlayırıq.
Fələstin və Azərbaycan tarixən bütün beynəlxalq forum və təşkilatlarda əməkdaşlıq etmiş və bir-birini dəstəkləmişlər. Bu həmrəylik ruhu müxtəlif mərhələlərdə öz sübutunu tapmışdır. Azərbaycan 2013-cü ildə “Əl-Qüds Əl-Şərif şəhərinin inkişafına dair strateji planın maliyyələşdirilməsi üçün donor konfransı” və “Fələstin Dövlətinin dəstəklənməsi üçün İslam maliyyə təhlükəsizlik şəbəkəsinin yaradılması” kimi iki uğurlu konfransa ev sahibliyi etmiş və Müqəddəs şəhərin infrastrukturunun inkişafı və saxlanılması üçün mühüm ianə ayırmışdır. 2017-ci ildə Azərbaycan Bu il Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının dəstəyi və BMT-nin Fələstin xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının tətbiqi üzrə Komissiyasının himayəsi ilə Qüds məsələsi üzrə Beynəlxalq Konfransa ev sahibliyi etmişdir.
Məlumat üçün qeyd etmək istərdim ki, 2018-ci ilin sonunda Azərbaycan hökuməti Bakıda Fələstin Dövlətinin Asiyada akkreditə olunmuş səfirlərinin illik toplantısına ev sahibliyi etməyi planlaşdırır.

Statement by MFA of Azerbaijan Mr. Elmar Mammadyarov in the Non Alignment Movement (NAM) Ministerial Committee on Palestine
In the capacity as member of the NAM Troika, it is our great honor to host the Non Alignment Movement (NAM) Ministerial Committee on Palestine in Baku. We warmly greet and welcome You to this session and wish You successful deliberations.
Firstly, I would like to reaffirm our full solidarity with the Palestinian people and our persistent support for the just and lasting solution to the question of Palestine. Azerbaijan stands for the two state solution of the Palestinian conflict with East Yerusalem as the capital of the State of Palestine.
Unfortunately, violence and conflicts still impede development and prosperity in the world. The events happened recently in the Gaza Strip causes our deep concern.  As a country who also suffered from the unresolved conflict with neighbouring Armenia with notorious experience of ethnic cleansing and illegal settlements on the occupied territories of my country, Azerbaijan is absolutely clearly understands Palestinian cause.
Palestine and Azerbaijan historically cooperated and supported each other in all international forums and organizations. The spirit of this solidarity has been proved in different instances. Azerbaijan has hosted two successful conferences, namely, “The donor’s conference to finance the strategic plan for the development of the City of Al-Quds Al-Sharif” and “The establishment of Islamic financial safety net in support of the state of Palestine” in 2013 and made significant donations for the development and maintenance of the holy city’s infrastructure. In 2017, Azerbaijan hosted the International Conference on the Question of Al-Quds under auspices of the United Nations Committee on the Exercise of the Alienable Rights of the Palestinian People with the support of the Organization for Islamic Cooperation.
I would like to inform You that, the Government of Azerbaijan is planning to host the Annual Ambassadorial Meeting of the State of Palestine accredited in Asia countries by the end of 2018 in Baku.