Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev 20 iyun Dünya Qaçqınlar Günü ilə əlaqədar açıqlaması.
Hər il 20 iyun hər il BMT tərəfindən Dünya Qaçqınlar günü kimi qeyd olunur. BMT-nin Baş Katibi Antonio Quterreşin Baş Assambleyanın 72-ci sessiyasında bildirdiyi kimi “qaçqınlar, məcburi köçkünlər və miqrantlar əsl problem deyil, problemin kökü münaqişədə, təqibdə və ümidsiz yoxsulluqdur”.
Qaçqınlar və miqrantların problemləri ilə bərabər münaqişələr səbəbindən təhlükələrə məruz qalan və dünyanın müxtəlif hissələrində acınacaqlı şəraitdə yaşamalı olan kişi, qadın və uşaqlardan ibarət milyonlarla məcburi köçkün də vardır.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komisarlığının məlumatına görə bütün dünya üzrə məcburi köçkünlərin sayı rekord həddə, 41 milyon nəfərə çatib.
Ermənistanın təcavüz və işğalı nəticəsində Azərbaycan adambaşına düşən məcburi köçkünlərin sayının ən çox olduğu ölkələrdən biridir. Ermənistanın beynəlxalq hüququ və BMT Nizamnaməsini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycana qarşı müharibəyə başlayıb, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonu işğal edib və işğal edilmiş ərazilərdə və Ermənistan ərazisində 1 milyondan artıq azərbaycanlını etnik təmizləməyə məruz qoyub. Nəticə etibarilə, hazırda Azərbaycanda əhali artımı ilə əlaqədar olaraq məcburi köçkünlərin sayı 1.2 milyon nəfəri keçib.
Azərbaycan Respublikası məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması problemi həll olunana qədər onların həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün zəruri tədbirlər görür. Son 20 ildə Azərbaycan Respublikası tərəfindən məcburi köçkünlərin sosial rifahının təmin edilməsi üçün 6 milyard ABŞ dolları həcmində vəsait sərf edilib və bunun nəticəsində məcburi köçkünlər arasında yoxsulluğun və işsizlik səviyyəsinin xeyli dərəcədə azalmasına nail olunub. Bu vaxta qədər 250 mindən artıq məcburi köçkün ev və mənzillərlə təmin olunub. Bununla belə, yuxarıda qeyd olunan tədbirlər daimi əsaslı yerli inteqrasiya kimi nəzərdən keçirilmir. Öz doğma torpaqlarına könüllü olaraq, təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtmaq məcburi köçkünlərin özləri tərəfindən arzu olunan yeganə seçimdir. İşğal olunmuş Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndinin yenidən qurulması və kəndin sakinlərinin təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz doğma torpaqlarına qayıtmasının təmin olunması Azərbaycan hökumətinin qəti əzminin təzahürü olaraq post-konflikt reabilitasiya və məcburi köçkün probleminin həll olunması baxımdan unikal və uğurlu pilot layihədir.
Ermənistan öz qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından çıxartdıqdan sonra məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına könüllü olaraq, təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtmaq hüquqlarını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan hökuməti “Böyük Qayıdış” adlı hərtərəfli proqram hazırlayıb.
Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərin iqtisadi, mədəni və demoqrafik xarakterinin dəyişdirilməsi, Ermənistanın azərbaycanlı əhalinin öz evlərinə qayıtmasının qarşısını almaq və Azərbaycan torpaqlarını anneksiya etmək niyyətini nümayiş etdirir.
Həmçinin, beynəlxalq humanitar hüququ, xüsusilə də 1949-cu il Dördüncü Cenevrə Konvensiyanı və Əlavə Protokolları kobud şəkildə pozaraq Suriyadan erməni əsilli qaçqınları Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürmək məqsədi ilə Ermənistanın həyat keçirdiyi siyasət insan əzabından qeyri-qanuni məqsədlər üçün istifadə cəhdlərinin bariz nümunəsidir.
İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işində məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmaq hüququnu təsdiq edib və beynəlxalq humanitar hüquq və mülkiyyət haqları ilə bağlı insan hüquqlarına hörmətlə yanaşmağa çağırışlar edib. Məhkəmə ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində aparılan danışıqların azərbaycanlı məcburi köçkünlərin hüquqlarına müdaxilə üçün heç bir hüquqi əsas yaratmadığını bildirib və Ermənistanın münaqişə zamanı öz torpaqlarını tərk edən azərbaycanlılar qarşısında öhdəlik daşıdığını xatırladıb. Nəticə etibarilə, məhkəmənin qərarı işğal olunmuş ərazilərdə mülkiyyətin digər şəxslərə ötürülməsinin qeyri-qanuni olduğunu bəyan edib.
Məcburi köçkün probleminin yeganə həlli onların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz torpaqlarına qayıtmasının təmin olunmasıdır.
Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən öz qoşunlarını çıxarmalı və nəticə etibarilə, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və öz mülkiyyət hüquqlarından istifadə etməsi təmin olunmalıdır. Yalnız bu halda münaqişənin davamlı həlli və regionda sülh və sabitliyin təmin olunması mümkündür.

Press Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 20th June World Refugee Day.
Every Year 20th June is marked as the World Refugee Day by the United Nations. As stated by UN Secretary-General Antonio Guterres at the 72nd Session of the General Assembly, “refugees, internally displaced persons and migrants are not the problems; the problem lies in conflict, persecution and hopeless poverty”.
Along with the plight of refugees and migrants, millions of internally displaced men, women and children are made extremely vulnerable by conflicts and who still find themselves in protracted situations in different corners of the globe.
UNHCR reported the total number of IDPs has reached 41 million all over the world, the highest figure on record.
As result of Armenia’s military aggression and occupation, Azerbaijan has one of the largest internally displaced population per capita in the world. Armenia, in blatant violation of international law and the Charter of the United Nations, unleashed a war against Azerbaijan and occupied Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions of Azerbaijan and conducted ethnic cleansing against more than million Azerbaijanis in seized lands and in the territory of Armenia. Currently, the number of IDPs and refugees exceeds 1.2 million as a result of the increase of the displaced population.
Until the ultimate solution to the IDPs’ displacement is accomplished, Government of Azerbaijan continues to take all necessary measures to improve living conditions of IDPs. During last twenty years, about 6 billion USD was invested, which has resulted in significant decrease of poverty and unemployment among IDPs. Till now, more than 250,000 IDPs were provided with new houses and flats. However, the above-mentioned measures are not viewed as a permanent local integration, since the voluntary return to places of origin in security and dignity is regarded by IDPs themselves as the only preferable option. Reconstruction of Jojug Marjanli village of occupied Jabrayil region of Azerbaijan and the guarantying return of inhabitants in safety and dignity is a vivid example of Azerbaijan’s determination and unique and successful post-conflict rehabilitation project in terms of addressing IDP problem.
The Government of Azerbaijan has developed a comprehensive repatriation program called the “Great Return” to enable the IDPs to exercise their right to return to their homes voluntarily, in security and dignity and to access their properties, as soon as Armenia withdraws its troops from the occupied territories of Azerbaijan.
The policies and practices implemented by Armenia in the occupied territories, including attempts to change the economic, cultural and demographic character at the occupied territories, demonstrate its intention to prevent the expelled Azerbaijani population from returning to their homes and to further continue the annexation of Azerbaijani territories.
The policy pursued by Armenia aimed at resettling Armenians from Syria on the occupied lands of Azerbaijan in a grave breach of an international humanitarian law, in particular, the 1949 Fourth Geneva Convention and Additional Protocols is a vivid example to the attempts of misuse of human suffering for illegal purposes.
European Court of Human Rights in its judgment on the case of Chiragov and others v. Armenia affirmed the right of displaced persons to return to their homes and called for respecting international humanitarian law and human rights law provisions relating to property rights issues. The court stressed the ongoing negotiations within the OSCE Minsk Group do not provide a legal justification for the interference with the rights of the Azerbaijani IDPs and recalled Armenia’s obligations towards Azerbaijanis who had to flee during the conflict. Consequently, the court’s ruling highlights the unlawfulness of any purported transfer of property in the occupied territories.
The only solution of the problems of IDPs is the return to their homes in security and dignity.
Based on the demands of the UN Security Council Resolutions Armenia must withdraw its troops from the occupied territories of Azerbaijan and consequently, return of Azerbaijani IDPs to their homes and their access to their properties has to be provided. Only under such condition, the durable solution of conflict and ensurance of peace and stability in the region is possible.