Çin Xalq Respublikasında işgüzar səfərdə olan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov cari ilin 19 sentyabr tarixində Çinin xarici işlər naziri Van İ ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər dövlət başçıları İlham Əliyev və Si Cinpin arasında əldə edilmiş razılaşmaların hər iki ölkənin xarici işlər nazirliklərinin ikitərəfli əlaqələri dərinləşdirmək üçün fəaliyyətinin yol xəritəsini müəyyənləşdirdiyini qeyd etdilər.
Çinin Tiencin şəhərində keçirilən Dünya İqtisadi Forumunun illik Asiya sammitində iştirakına görə Elmar Məmmədyarova təşəkkür edən Van İ ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərinin hərtərəfli inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı. O, qarşılıqlı etimada əsaslanan Çin-Azərbaycan münasibətlərinin hazırki səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə etdi.
Van İ Çinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyinin dəyişmədiyini, bu mövqenin dövlət başçıları səviyyəsində imzalanmış sənədlərdə də əks olunduğunu  vurğuladı.
Xarici işlər naziri Van İ Çin dövlət başçısı Si Cinpinin irəli sürdüyü “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünü ilk dəstəkləyən ölkələrdən birinin Azərbaycan olduğunu xatırladaraq, ölkəsinin Azərbaycanın bu dəstəyini yüksək qiymətləndirdiyini vurğuladı. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin Azərbaycanın “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün həyata keçməsinə töhfəsi kimi dəyərləndirən Çin rəsmisi ölkəsinin bu təşəbbüsün reallaşması istiqamətində Azərbaycan ilə əməkdaşlıq edəcəyini diqqətə çatdırdı.
Çində olmasından məmnunluğunu ifadə edən nazir Elmar Məmmədyarov Çindəki yüksək inkişafın davam etdiyinin şahidi olduğunu qeyd etdi.
O, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipi çərçivəsində həlli ilə bağlı Çinin ədalətli mövqeyinə görə təşəkkür etdi.
Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün Azərbaycan-Çin münasibətlərinin dərinləşməsi üçün imkanlar yaratdığını bildirən nazir Elmar Məmmədyarov bu xüsusda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin Avropa ilə Çin arasında ən qısa dəmir yolu əlaqəsini təmin etdiyini bildirdi və Çini Azərbaycanın təşəbbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılan nəqliyyat-logistika infrastrukturlarından istifadə etməyə dəvət etdi.
Görüşdə ölkələrimizin BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatında statusunun qaldırılması ilə bağlı da fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov in the framework of his visit to China had a meeting with Chinese Foreign Minister Wang Yi
During the meeting the sides noted that according to the mutual agreement of the heads of states Ilham Aliyev and Xi Jinping the roadmap of the bilateral relations had been determined between the Foreign Ministries of both countries to deepen the bilateral relations.
Expressing his gratitude to Minister Elmar Mammadyarov for his participation at the Asian Annual Meeting of the World Economic Forum held in Tianjin, Wang Yi underlined that China is interested in the comprehensive development of its relations with Azerbaijan. He underlined his satisfaction with the current level of China-Azerbaijan relations based on mutual understanding.
Wang Yi said that China's position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict has not changed adding that this position is reflected in the documents signed at the level of heads of states.
Noting that Azerbaijan is one of the first supporters of “One Belt, One Road” project initiated by President of the People's Republic Xi Jinping, Foreign Minister Wang Yi underlined that China highly appreciates the support of Azerbaijan. Assessing the Baku-Tbilisi-Kars railway project as the Azerbaijani contribution to the implementation of “One Belt, One Road” initiative, the Chinese Minister highlighted that China will cooperate with Azerbaijan in the realization of this project.
Expressing his satisfaction over visiting China, Minister Elmar Mammadyarov said that he witnessed fast development in China.
He thanked for the just and fair position of China on the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict within the UN Security Council resolutions which is based on the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan.
Stressing that the Chinese “One Belt, One Road” initiative creates new opportunities for deepening Azerbaijan-China relations, Minister Elmar Mammadyarov said that Baku-Tbilisi-Kars railway project provides the shortest railway connection between Europe and China. Minister Elmar Mammadyarov invited China to use transport-logistics infrastructure initiated by Azerbaijan.
At the meeting the sides exchanged views on the cooperation within the UN and other international organizations, as well as the issue of elevating the status of Azerbaijan in the Shanghai Cooperation Organisation.