Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 73-cü sessiyasının ümumi müzakirəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun çıxışı
"Birləşmiş Millətlər Təşkilatının bütün insanlara uyğunlaşdırılması: Qlobal liderlik və dinc, ədalətli və dayanıqlı cəmiyyətlər üçün birgə məsuliyyət"
Nyu York, 28 Sentyabr, 2018-ci il
Cənab Vitse-Prezident,
Xanım Maria Fernanda Espinosa Qarsesi, bu yüksək məsuliyyətli vəzifəyə dördüncü qadın olaraq Baş Assambleyanın sədri kimi seçilməsi münasibətilə təbrik etməkdən və ona mühüm vəzifələrini uğurla yerinə yetirməyi arzulamaqdan məmnunluq duyuram. Xanım Espinosa səlahiyyət müddəti ərzində Azərbaycanın tam dəstəyinə arxalana bilər. Biz həmçinin, Assambleyanın yetmiş ikinci sessiyasına sədrlik edərkən gördüyü böyük işi üçün cənab Miroslav Layçaka da təşəkkür edirik.
Mən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi Antonio Quterreşə təşkilatın səmərəliliyinin artırılmasına yönəldilmiş qətiyyətli rəhbərliyi və səyləri üçün dərin hörmət və minnətdarlığımı bildirirəm. Fürsətdən istifadə edərək, bu yaxınlarda vəfat edən BMT-nin sabiq baş katibi - "sülh tərəfdarı” -  Kofi Annanı yad etmək istərdim. Onun mirası hamımız üçün əsl ilham olaraq qalacaq.
Bu ilki Ümumi müzakirələrin mövzusu çox vaxtında və hamımız üçün olduqca əhəmiyyətli olan məsələləri təcəssüm etdirir. Biz fərqli milli cəmiyyətləri təmsil edən insanlar arasındakı qarşılıqlı əlaqələrin yalnız daha güclü və daha geniş olmasına səbəb olan qloballaşan bir dünyada yaşayırıq.
Azərbaycan Baş katibin müharibələrin qarşısını almaq və sülhün qorunmasına, eləcə də münaqişələrə və böhranlara erkən və effektiv cavab vermək, üzv dövlətlərə sülhün bərqərar olması, möhkəm və firavan cəmiyyətlərin qurulması işində yardım etməsini və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının daha ardıcıl, bütöv, təsirli və səmərəli olmasını  təmin etməsi üçün göstərdiyi əzmi tam dəstəkləyir.
Biz 2030-cu il üçün Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyini həyata keçirmək yoluna qədəm qoyaraq, öhdəliklərimizi nə dərəcədə yerinə yetirdiyimizi müəyyən etmək üçün mütəmadi olaraq özümüzü sınamalıyıq. Müvafiq resurslarla dəstəklənən dövlətlər arasında koordinasiya edilmiş səylər və ortaq məsuliyyətlər dayanıqlı gələcəyi təmin etmək və heç kimin geridə qalmamasını təmin etmək üçün vacibdir.
Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) nəzərə alaraq milli inkişaf strategiyasını uyğunlaşdırmışdır və yaxşı idarəetməni, davamlı artımı, qanunun aliliyini gücləndirən, insan hüquqlarına hörməti təmin edən, ictimai xidmətlərin asanlaşdırılmasını təchiz edən geniş miqyaslı proqramlar həyata keçirir və inklüziv cəmiyyətlərin qurulmasını təbliğ edir.
Biz vətəndaşlarımızın həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması yolunda qarşımıza qoyulan məqsədləri həyata keçirmək üçün səylərimizi ardıcıl şəkildə davam etdiririk. Ölkədə yoxsulluq səviyyəsi 5,4 faiz, işsizlik səviyyəsi isə 5 faiz səviyyəsindədir. Davos Dünya İqtisadi Forumu üzrə rəqabət qabiliyyətinə görə Azərbaycan 35-ci yeri tutur. İnkişaf etməkdə olan ölkələr arasında Azərbaycan inklüziv inkişaf indeksinə görə sayca üçüncü yerdədir.
Azərbaycan uzlaşmanın təşviqi vasitəsilə regional inkişaf səylərinə öz töhfəsini verir. Bu, qitələri bir araya gətirmək, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün bir platform yaratmaqda mühüm rol oynayır. Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi 2017-ci ilin oktyabr ayında fəaliyyətə başlayıb. Bu, Asiya-Avropa və əksinə istiqamətdə malların daşınması üçün ən azı iki həftə vaxta qənaət etməyə imkan verən nəqliyyat dəhlizidir. Digər mühüm layihələr bizim səylərimiz nəticəsində qonşu ölkələrlə birgə gerçəkləşən Cənub-Şimal və Cənub-Qərb dəhlizləridir. Azərbaycan əsasən bu dəhlizlərə sərmayə qoyur və hər iki təşəbbüsün fəal iştirakçısıdır. Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Liman Kompleksinin tikintisinin birinci mərhələsi 2018-ci ilin may ayında istifadəyə verilib. Limanın yükaşırma qabiliyyəti ildə 15 milyon tona çatacaq və bundan sonrakı mərhələ yükaşırma qabiliyyətini 25 milyon tona çatdırmağa hesablanıb.
Azərbaycan, həmçinin Frankfurt şəhərindən Honq-Konq şəhərinə istiqamətlənən transmilli fiber-optik xəttin çəkilməsini nəzərdə tutan "Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı" (TASİM) layihəsinin təşəbbüsünü irəli sürüb. Bu fiber-optik xətt, hər saniyənin vacib olduğu rəqabət dövründə Şərq və Qərbi birləşdirən ən qısa xətt olacaqdır.
Bu gün Azərbaycan dünyaya özünün müstəqil, davamlı və dinamik iqtisadiyyatda birgə yaşayan müxtəlif xalqlar və dinlər arasında sülh və tolerantlıq mühiti, daxili sabitlik, vətəndaş birliyi və cəmiyyətdə həmrəyliyə əsaslanan inkişaf modelini təklif edir.
İqtisadi inkişafı, müvəffəqiyyətli sosial siyasəti, zəngin insan kapitalı və multikulturalizmin ənənəvi dəyərləri ilə əldə olunmuş nailiyyətlərindən ilhamlanaraq, Azərbaycan paytaxtı Bakı şəhərində dünya EXPO 2025-in keçirilməsini təklif etmək qərarına gəldi. Bizim mövzumuz - "İnsan kapitalının inkişafı, daha yaxşı bir gələcək qurmaq"dır - bu universal narahatlıq doğuran bir məsələdir və Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu həm də beynəlxalq inkişaf gündəliyinə, xüsusilə də BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinə tam uyğun gəlir.
Şərqi Avropa, Qafqaz və Xəzərin bütün regionu heç vaxt Dünya EXPO sərgisinə ev sahibliyi etməmişdir. Bu baxımdan, Ümumdünya EXPO 2025 Bakı öz ənənəvi coğrafiyasını genişləndirmək baxımından həqiqətən universal olacaqdır və tarix baxımından qısa müddəti əhatə edən 27 illik müstəqilliyi dövründə Azərbaycan kimi ölkələrin Ümumdünya Expo kimi böyük tədbirlərə müraciət etməklə əlamətdar nəticə əldə edə bilməsinə canlı nümunə olacaq. Bu fürsətdən istifadə edərək bu ilin noyabr ayında Parisdə keçiriləcək seçkilərdə Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun üzv dövlətlərinə Bakıya səs vermələrini xahiş edirəm.
Dayanıqlı iqtisadi artım Azərbaycana yalnız milli inkişaf strategiyasına diqqət yetirməyə deyil, həm də beynəlxalq inkişaf səylərini aktiv şəkildə dəstəkləməyə imkan vermişdir. Azərbaycan Heydər Əliyev Fondu və Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (AIDA) vasitəsilə bir sıra ölkələrə beynəlxalq humanitar və inkişafa yardım göstərmişdir. Xüsusilə inkişaf etməkdə olan və az inkişaf etmiş ölkələrin, eləcə də təbii fəlakətdən xilas olanların ehtiyaclarının ödənilməsinə xüsusi diqqət ayrılmışdır.
Bu il BMT-nin İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 70 illiyini qeyd etməyimiz münasibətilə, Azərbaycan Respublikasının prioritet istiqamətləri kimi demokratiyanın möhkəmləndirilməsi və insan hüquqlarının qorunması ilə bağlı öhdəliyimizi bir daha bəyan edirik. Hökumətimiz bütün Azərbaycan vətəndaşları üçün insan hüquqları və əsas azadlıqlardan tam istifadə etmək üçün lazımı şərait yaratmaq məqsədilə geniş miqyaslı proqramlar həyata keçirir.
Təhsil, daxili siyasətimizdə prioritetdir, çünki yaxşı təhsilli bir cəmiyyət uğurlu və davamlı inkişafın təminatlarından biridir. Ölkədə sağlamlıq hüququ tam təmin edilir. Hər il 5 milyondan çox insanın - ölkə əhalisinin yarısı - tibbi müayinələri tamamilə dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilir. Azərbaycan müsəlman dünyasında qadınlara 1918-ci ildə səs vermək hüququ verən ilk ölkə olmuşdur. Azərbaycan gender bərabərliyinin təmin edilməsinə və ictimai və sosial həyatda qadınların gücləndirilməsinə çalışır. Rəqəmsal dövrdə yaşadığımız üçün qeyd etmək lazımdır ki, hazırda Azərbaycan əhalisinin təxminən 80 faizi informasiya, media ünsiyyəti və fikir və düşüncələrin azad axını üçün ən əlverişli və praktik vasitə olan internetə maneəsiz giriş imkanı var.
Korrupsiyaya qarşı mübarizə Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin həyata keçirilməsinin əsasını təşkil edir. Yenilikçi yanaşmaların və texnoloji yeniliklərin tətbiqi Azərbaycana ictimai sektorda korrupsiyanın qarşısını almaq üçün əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə etməyə imkan verdi. Bu ilin əvvəlində BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası Azərbaycan tərəfindən “ASAN xidmət” konsepsiyasının təşviq edilməsini nəzərdə tutan “Dövlət xidmətlərinin şəffaf, məsuliyyətli və səmərəli çatdırılması vasitəsilə insan hüquqlarının və DİM-lərin təşviqi” adlı qətnaməni  yekdilliklə qəbul etdi. May ayında Universal Dövri İcmal üzrə İşçi Qrupunun 30-cu sessiyası çərçivəsində Azərbaycan dövri məruzəsini uğurla təqdim etmişdir. Biz qarşılıqlı hörmət və anlaşma əsasında digər BMT-nin insan hüquqları mexanizmləri ilə dialoq və qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə sadiq qalırıq.
Azərbaycan dünyanın tanınmış multikulturalizm mərkəzlərindən biridir. Bütün etnik və dini qruplar Azərbaycanda sülh və harmoniya şəraitində yaşayır. Biz mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmlənməsi məqsədilə çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmişik. Həm İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının, həm də Avropa Şurasının üzvü olaraq Azərbaycan 2008-ci ildə əsas məqsədi müsəlman dünyası və Avropa arasında dialoq, tərəfdaşlıq və əməkdaşlığın möhkəmlənməsi olan Bakı Prosesinin əsasını qoymuşdur.
Azərbaycan rəhbərliyinin himayəsi altında icra olunan Bakı Prosesi dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoq üzrə bilik mübadiləsi üçün geniş miqyaslı platformanı təmin edir. Sülh mədəniyyətinin, dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi ilə bağlı ən son hesabatında baş katib mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi istiqamətində Bakı Prosesinin vacib rolunu xatırlatmışdır. Bu il Bakı Prosesinin 10-cu ildönümü qeyd olunur və bu münasibətlə 25-26 oktyabr 2018-ci il tarixlərində Bakıda yüksək səviyyəli 6-cı Humanitar Forum da daxil olmaqla silsilə tədbirlər təşkil olunacaqdır.
Bu podiumdan məmnunluqla elan edirəm ki, gələn il Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edəcəkdir. Tarixi boyunca Qoşulmama Hərəkatı Bandunq Prinsiplərinə sadiqliyi təşviq etməklə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsində fundamental rol oynamışdır.
Hərəkata Azərbaycanın sədrliyi 2020-ci ildə qeyd olunacaq 65-ci ildönümündə hərəkatın təməl prinsiplərinin təşviq edilməsinə təkan verəcəkdir.
Həll olunmamış silahlı münaqişələr, mövcud və ortaya çıxan təhlükəsizlik çağırışları və onlarla bağlı olan humanitar böhran inkişaf istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər üçün təhdid yaradır. Ermənistan və Azərbaycan arasında davam edən silahlı münaqişə beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizlik üçün hələ də əsas təhdid olaraq qalmaqdadır. Münaqişə Azərbaycan ərazisinin beşdə birinin işğalı ilə nəticələnmiş və Azərbaycanda təqribən hər doqquz adamdan birini məcburi köçkün və ya qaçqın etmişdir.
Münaqişə ilk günündən bəri mülki insanlara və infrastruktura təsir etməklə ancaq Azərbaycan ərazisində, demək olar ki ölkənin ortasında aparılmışdır.
BMT Təhlükəsizlik Şurası 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrində Azərbaycana qarşı hərbi gücdən istifadə olunması; belə fəaliyyətlərin qeyri-qanuni və BMT Xartiyasının məqsəd və prinsipləri ilə ziddiyyətli olduğu; bunun Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün aydın pozulmasını təşkil etməsi faktını müəyyən etdi. Digər səlahiyyətli beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş çoxsaylı qərarlar və sənədlər eyni xətti təşkil edir. Lakin ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında çıxarılması da daxil olmaqla Təhlükəsizlik Şurasının əsas tələbləri hələ də yerinə yetirilməmişdir. Əksinə, Ermənistanın siyasəti və təcrübəsi onun hərbi güc vasitəsilə zəbt etdiyi və geniş miqyasda etnik təmizləmə həyata keçirdiyi Azərbaycan torpaqlarının anneksiyasını təmin etmək niyyətini aydın şəkildə təsdiqləyir.
Ermənistan rəhbərliyində dəyişikliklərdən sonra bəyan edildiyi kimi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, eləcə də beynəlxalq təşkilatların, xüsusilə də BMT Təhlüəsizlik Şurasının qətnamə və qərarlarına hörməti aydın şəkildə özündə ehtiva edən demokratik dəyərlərə tam hörmət siyasətinin işlənib hazırlanması ilə bağlı əvvəlcə bəzi gözləntilər var idi. Təəssüf ki, indiyədək bu istiqamətdə heç bir irəliləyiş müşahidə olunmamışdır.
Əvvəlki bəyanatlarına zidd olaraq, Ermənistan baş naziri indi də Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini utanmadan Ermənistanın tərkib hissəsi kimi nəzərdən keçirməyə çalışır. Bu ilhaqçı iddia nəinki beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə hörmətsizlikdir, o həm də ATƏT-in Minsk Qrupu və onun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan sülh prosesini təhlükə altına alır. Beləliklə, Ermənistan ən yüksək siyasi səviyyədə əsl niyyətinin danışıqlar vasitəsilə münaqişənin həlli deyil, Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalının davam etdirilməsi olduğunu nümayiş etdirir.
Ermənistanda, kənardan bu ölkədə nələrin baş verdiyi anlaşılmayan, ardıcıl qeyri-sabit daxili siyasi inkişaflar olduğundan istisna edə bilmərik və etməyəcəyik ki, Ermənistan baş nazirinin son bəyanatları və fəaliyyətləri yerdə vəziyyətin daha da gərginləşməsi və təmas xəttində və Ermənistan və Azərbaycan arasında sərhəddə hərbi düşmənçilik təxribatların törədilməsi məqsədini güdür. Ancaq bir şey aydındır ki, bu mənfi senarinin bütün nəticələri tamamilə Ermənistan Respublikasının üzərinə düşəcəkdir. Biz beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistana beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq fəaliyyət göstərmək və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə dair qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini icra etmək ilə bağlı güclü ismarış göndərməyə çağırırıq.
Ermənistan davamlı olaraq münaqişənin həlli prosesinə maneə törətmişdir və bununla yanaşı yerindəcə vəziyyəti gərginləşdirmək üçün müntəzəm olaraq müxtəlif təxribatlara əl atmaqla və yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünün doğma yurd-yuvalarına qayıtmağının qarşısını alaraq və qəsb edilmiş torpaqlarda demoqrafiq, mədəni və fiziki xarakteri dəyişərək işğalı möhkəmləndirməyə çalışmaqla nəticəyə əsaslanan danışıqlara başlamaqdan imtina edirlər. 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını kobudcasına pozmaqla, Ermənistan Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində, xüsusilə Suriyadan olan ermənilərin qanunsuz məskunlaşdırılması siyasətini davam etdirir.
Ermənistanın yeni rəhbərliyi anlamalıdır ki, onların Ermənistanın iqtisadi baxımdan inkişaf etmiş və firavan dövlət etməklə bağlı erməni xalqına vədi sülh, mehriban qonşuluq münasibərlərinin qurulması və qonşuların suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət etmədən mümkün deyildir. Nə qədər tez Ermənistan ərazi iddialarını bir kənara qoyacaq və Azərbaycanın ərazilərindən qoşunlarını geri çəkəcək, bir o qədər də tez regionumuzda sülh bərqərar ola biləcəkdir və Ermənistanın inkişaf perspektivləri açılacaqdır.
Onlar indi də demokratiya və Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin ermənilərindən çox danışırlar. O zaman qəddarcasına etnik təmizləməyə məruz qalan və öz doğma yerlərini, evlərini və mülklərini tərk etməyə məcbur qalan Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı əhalisi və ətraf yeddi rayonun Azərbaycanlıları necə olmalıdır? Əgər Ermənistanın yeni rəhbərliyi özünü demokratiya adlandırırsa, o zaman onlar qanunun aliliyi və demokratik dəyərlərə uyğun hərəkət etməli, Təhlükəsizlik Şurasının və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qətnamələrində tələb olunduğu kimi didərgin düşmüş insanların öz doğma evlərinə geri qayıtmasına imkan verməli və silahlı qüvvələrini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmalıdır.
Azərbaycan səmimi qəlbdən inanır ki, sülh, sabitlik və qarşılıqlı faydalı regional əməkdaşlığın alternativi yoxdur və münaqişənin ən qısa vaxtda siyasi həllində və onun nəticələrinin aradan qaldırılmasında ən maraqlı tərəfdir. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını pozan və beynəlxalq hüquqa uyğun olmayan münaqişənin həllinə nail olmaq mümkün deyildir. Münaqişənin həlli yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər çərçivəsində Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür.

Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the General Debate of the 73rd session of the United Nations General Assembly
“Making the United Nations relevant to all people: Global leadership and shared responsibility for peaceful, equitable and sustainable societies”
New York, 28 September 2018
Mr. Vice-President,
I am pleased to congratulate Ms. María Fernanda Espinosa Garcés on her assumption of the presidency of the General Assembly as the fourth-ever woman being elected for this highly responsible position and to wish her every success in discharging her important duties. Ms. Espinosa may count on full support of Azerbaijan during her tenure. We are also grateful to H.E. Mr. Miroslav Lajcak for his tremendous work in presiding over the Assembly during the seventy-second session.
I express my profound respect and gratitude to the Secretary-General of the United Nations H.E. Mr. António Guterres for his dedicated leadership and efforts aimed at improving the efficiency of the Organization. Taking this opportunity, I would also like to pay tribute to former Secretary General Kofi Annan – “a man of peace”. His legacy will remain as true inspiration for all of us.
The theme of this year’s General Debates is very timely and embodies the issues of utmost significance for all of us. We live in a globalized world where interactions between people representing different national societies are only getting more intense and more extensive.
Azerbaijan fully supports the Secretary General’s determination to genuinely contribute to preventing wars and sustaining peace, as well as his efforts towards responding early and effectively to conflicts and crises, assisting Member States in their endeavors to sustain peace and build resilient and prosperous societies and making the United Nations more coherent, integrated, effective and efficient.
As we embark upon a path of implementing the 2030 Agenda for Sustainable Development, we need to regularly test ourselves to identify the extent to which we are delivering on our commitments. Coordinated efforts and shared responsibilities among states backed by adequate resources are essential to secure sustainable future and ensure that no one is left behind.
Azerbaijan has adapted its national development strategy taking into account the SDGs, and continues to implement large-scale programs on improving good governance, sustainable growth, strengthening the rule of law, ensuring respect for human rights, providing facilitated access to public services, and promoting inclusive societies.
We continue to consistently undertake efforts aimed at promoting the living conditions of our citizens. The level of poverty in the country equals to 5.4 percent, while the unemployment rate is at the level of 5 percent. Davos World Economic Forum ranks Azerbaijan number 35 with respect to competitiveness. Among the developing countries Azerbaijan is number three with respect to inclusive development index.
Azerbaijan contributes to regional development efforts through promoting connectivity. It plays an important role in bringing together continents, creating a platform for mutually beneficial cooperation. East-West transportation corridor was inaugurated in October 2017. It is a transportation corridor which saves at least two weeks of time for transporting goods from Asia to Europe and vice versa. Other important projects are South-North and South-West corridors, which, as a result of our efforts together with neighboring countries, become reality. Azerbaijan invests largely on these corridors and is an active participant of both initiatives. The first phase of the construction of Baku International Sea Trade Port Complex was put into operation in May 2018. The handling capacity of the port will be 15 million tons of cargo per year with opportunity to increase it up to 25 million tons.
Azerbaijan also initiated transnational broadband project, namely Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM), which aims to build a trans-national fiber-optic line between Hong Kong and Frankfurt. It will be the shortest line connecting East and West in the era of competition where every single second is important.
Today, Azerbaijan offers its own development model to the world, backed by internal stability, civil unity and solidarity in society, and an environment of peace and tolerance among the different peoples and religions living together in a liberal, sustainable and dynamic economy.
Inspired by its achievements in economic development, successful social policy, rich human capital and traditional values of multiculturalism, Azerbaijan decided to nominate its capital – the city of Baku – for hosting the World EXPO 2025. Our theme – "Developing human capital, building a better future" – is of universal concern and has a particular significance for Azerbaijan. It is also fully aligned with the international development agenda, in particular, the UN Agenda for Sustainable Development.
The whole region of Eastern Europe, Caucasus and Caspian has never hosted World Expos. In that sense, World EXPO 2025 Baku shall be truly universal in terms of expansion of its traditional geography and vivid example that through historically short time period of 27 years of independence the countries like Azerbaijan can achieve remarkable results for applying to the huge events like World Expo. Availing myself of this opportunity, I kindly ask the Member States of the Bureau of International Exhibitions to vote for Baku at the elections to be held in Paris late in November this year.
Sustainable economic growth has enabled Azerbaijan not only to focus on its national development strategy, but also to actively support the international development efforts. Azerbaijan has rendered international humanitarian and development assistance to a number of countries through the Heydar Aliyev Foundation and Azerbaijan International Development Agency (AIDA) under the Ministry of Foreign Affairs. Particular attention has been paid to addressing the needs of the developing and least developed countries, as well as those recovering from natural disasters.
As this year we are celebrating the 70th anniversary of the UN Human Rights Declaration, we wish to reaffirm our commitment to strengthening democracy and protecting human rights as top priorities of the Republic of Azerbaijan. The Government implements large-scale programs to create necessary conditions for all the citizens of Azerbaijan to fully enjoy all human rights and fundamental freedoms.
Education is a top priority in our domestic policy, because a well-established educated society is one of the guarantees of successful and sustainable development. The right to health is fully ensured in the country. Every year more than 5 million people – half of the country’s population – have their medical check-ups totally financed from the State budget. Azerbaijan has been the first country in the Muslim world granting women the right to vote as early as in 1918. Azerbaijan strives to ensure gender equality and empower women in public and social life. Since we live in a digital age, it is worth noting that currently about 80 percent of the country’s population have unimpeded access to internet, which has become the most favored and practical vehicle for information, media communication and free flow of ideas and thoughts.
Combating corruption lies at the heart of SDG implementation in Azerbaijan. Application of innovative approaches and technological innovations has enabled Azerbaijan to register significant progress in curbing corruption at the public sector. Earlier this year, the UN Human Rights Council has unanimously adopted a resolution on “Promoting human rights and SDGs through transparent, accountable and efficient public services delivery” initiated by Azerbaijan which aimed to promote the concept of ASAN public service delivery brand of Azerbaijan. Earlier in May, Azerbaijan has successfully presented its periodic report in the framework of the third cycle of the Universal Periodic Review. We remain committed to enhanced dialogue and interaction with other UN human rights mechanisms on the basis of mutual respect and understanding.
Azerbaijan is one of the world’s recognized centers of multiculturalism. All ethnic and religious groups live in Azerbaijan in peace and harmony. We have hosted numerous international events aimed at strengthening intercultural dialogue. Being a member of both the Organization of Islamic Cooperation and the Council of Europe, Azerbaijan launched the Baku Process in 2008, the main goal of which is to strengthen dialogue, partnership and cooperation between the Muslim world and Europe.
Implemented under the patronage of Azerbaijani leadership, the Baku Process provides large-scale platform for the exchange of knowledge on interreligious and intercultural dialogue. In his most recent report on the promotion of a culture of peace, interreligious and intercultural dialogue the Secretary General specifically mentioned the important role of the Baku Process in advocating for dialogue among cultures. This year marks the 10th anniversary of the Baku Process, and a series of events will be organized on this occasion, including the high-level 6th Humanitarian Forum on 25-26 October 2018 in Baku.
From this podium, I am pleased to announce that Azerbaijan is going to take over the chairmanship of the Non-Aligned Movement next year. Throughout its history the Non-Alignment Movement has played a fundamental role in strengthening international peace and security by promoting adherence to the Bandung Principles.
The chairmanship of Azerbaijan will provide another impetus for advancing the founding principles of the Movement, the 65th anniversary of which will be celebrated in 2020.
Unresolved armed conflicts, existing and emerging security challenges and related humanitarian crises threaten to reverse much of the development progress. The ongoing armed conflict between Armenia and Azerbaijan still represents a major threat to international and regional peace and security. The conflict has resulted in the occupation of one fifth of the territory of Azerbaijan and has made approximately one out of every nine persons in the country an internally displaced or refugee.
Since the very first day of the conflict, combat operations have been conducted exclusively inside the territory of Azerbaijan, almost in the middle of the country, affecting its civilian population and infrastructure.
In its resolutions of 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), the UN Security Council acknowledged the fact that military force was used against Azerbaijan; that such actions are unlawful and in contradiction with the purposes and principles of UN Charter; and that they constitute an obvious violation of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. The numerous decisions and documents adopted by other authoritative international organizations have been framed along the same lines. However, the key Security Council demands, including in the first place the withdrawal of the Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan, have not been implemented yet. On the contrary, the policy and practice of Armenia clearly testify to its intention to secure the annexation of Azerbaijani territories that it has captured through military force and in which it has carried out ethnic cleansing on a massive scale.
Initially, after changes in the government of Armenia, there were some expectations that the new leadership will uphold democratic values and the norms and principles of international law, including the relevant resolutions and decisions of international organizations, particularly those adopted by the United Nations Security Council. Unfortunately, so far no progress has been observed in that regard.
Contrary to his earlier statements, the Prime Minister of Armenia now does not shy away even from overtly attempting to regard the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan as part of Armenia. Such an annexationist claim does not only constitute utter disrespect for the norms and principles of international law and the resolutions adopted by the Security Council, but even undermines the peace process mediated by the OSCE Minsk Group and its Co-Chairs. Thus, Armenia at the highest political level demonstrates that its real intentions are not the settlement of the conflict through negotiations, but continuation of the illegal occupation of the Azerbaijani territories.
As there are consistent unstable internal political developments in Armenia, with no external understanding on what is going on in this country, we cannot and will not exclude that the latest statements and actions of the Armenian Prime Minister are aimed at escalating the situation on the ground even more and provoking armed hostilities along the line of contact and on the border between Armenia and Azerbaijan. But one thing is clear that full responsibility for the consequences of this negative scenario will lie entirely with the Republic of Armenia. We call upon the international community to send a strong message to and exert pressure on Armenia to ensure its full compliance with international law and to immediately and unconditionally start implementation of the relevant UN Security Council resolutions adopted with regard to the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict.
Armenia has consistently obstructed the conflict-settlement process and, in the meantime, refuses to conduct result-oriented negotiations, while it regularly resorts to various provocations to escalate the situation on the ground and tries to consolidate the occupation of the seized territories by changing their demographic, cultural and physical character and preventing the hundreds of thousands of forcibly displaced Azerbaijanis from returning to their homes. In flagrant violation of the 1949 Geneva Conventions, Armenia continues to exhibit its policy of illegal settlement of Armenians, particularly those from Syria, in the occupied territories of Azerbaijan.
Armenia’s new leadership should understand that their promises to the Armenian people to make Armenia economically developed and prosperous State can’t be possible without peace, good neighborly relations and respect for the sovereignty and territorial integrity of its neighbors. The earlier Armenia puts aside its territorial claims and withdraws troops from the territories of Azerbaijan, the sooner peace can come to our region and prospects for Armenia’s development will be opened.
They are now talking much about democracy and the Armenians of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. But what about the Azerbaijani population of Nagorno-Karabakh and the Azerbaijanis from the seven surrounding districts who were subjected to brutal ethnic cleansing and forced to leave their places of origin, homes and properties? If the new Armenian leadership is calling itself democracy, then they have to act in accordance with the rule of law and democratic values and let those uprooted people return to their homes and withdraw its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, as it is demanded by the relevant resolutions of the Security Council and other international organizations.
Azerbaijan sincerely believes that there is no alternative to peace, stability and mutually beneficial regional cooperation and is the most interested party in the earliest political settlement of the conflict. At the same time, no settlement of the conflict can be reached which violates the Constitution of the Republic of Azerbaijan and is inconsistent with international law. The resolution of the conflict is possible only on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.