Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Çernobbio şəhərində İtaliyanın “İl Sole 24 Ore” qəzetinə müsahibə verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 2-də Çernobbio şəhərində İtaliyanın “İl Sole 24 Ore” qəzetinin müxbiri Roberto Boncorniyə müsahibə verib. Müsahibənin videosu ilə aşağıdakı link vasiəsilə tanış olmaq mümkündür:
https://video.azertag.az/site/video/152468
Müsahibənin mətni:
Roberto Boncorni: Sabahınız xeyir, cənab Prezident. Bizi qəbul etdiyinizə görə sağ olun. Son görüşümüzdən sonra bir çox dəyişikliklər baş verib və biz regionda dinamikanı anlamağa çalışırıq.
Prezident İlham Əliyev: Bizim regionda vəziyyət sülhə doğru inkişaf edir, mən buna ümid edirəm. Mən İtaliyaya Brüsseldən gəldim. Orada mənim, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti və Ermənistanın baş naziri arasında üçtərəfli görüşümüz oldu. Biz razılığa gəldik ki, bir ay müddətində Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri sülh sazişi ilə bağlı praktiki danışıqlara başlamaq məqsədilə görüşəcəklər. Bu, bizim İkinci Qarabağ müharibəsinin bitməsindən demək olar ki, dərhal sonra irəli sürdüyümüz təklif idi. Biz bildirdik ki, bizim sülhə, sülh sazişinə ehtiyacımız var. Bununla razılaşmaq üçün Ermənistana təqribən iki il lazım oldu. Zənnimcə, bu, görüşün ən mühüm nəticələrindən idi. Əlbəttə, bu sülh danışıqlarının gedişatından çox şey asılı olacaq. Zaman çərçivəsi və məzmun nədən ibarət olacaq. Hesab edirəm ki, biz bir neçə ay ərzində sülh sazişini yekunlaşdırıb imzalaya bilərik. Ermənistan tərəfi eyni iradə nümayiş etdirsə, zənnimcə, bu, realdır. Biz sülh sazişinin üzərində qurulmalı olduğu beş baza prinsipini irəli sürdük və Ermənistan bunu qəbul edib.
- Yəni, bu, iki ölkəni və bütün regionu birləşdirən infrastrukturun yaradılması istiqamətində çox vacib addım ola bilər.
- Tamamilə haqlısınız. Azərbaycan, Ermənistan və digər qonşularımızı birləşdirən infrastrukturun yaradılması məsələsi müharibənin bitməsindən sonra imzalanmış üçtərəfli Bəyanatda öz əksini tapıb. Azərbaycan azad olunmuş ərazilərdə artıq irimiqyaslı infrastruktur layihələrinin icrasına başlayıb. Biz birinci beynəlxalq hava limanını istifadəyə vermişik. İkinci beynəlxalq hava limanının uçuş-enmə zolağı artıq fəaliyyət göstərir və tezliklə hava limanının açılışı olacaqdır. Biz elektrik stansiyaları tikmişik və elektrik xətləri çəkmişik. Avtomobil yolları, tunellər, körpülər və dəmir yolları inşa edirik. Bütün işlər gedir və biz bu işləri yalnız qonşular ilə bağlılığı təmin etmək və daxili istifadə üçün görmürük. Bu səylər, həmçinin Ermənistan vasitəsilə Azərbaycanı özünün Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizinin icrasına yönəldilib.
- İcazə verin, qaz məsələsinə keçək. Çünki bu, vacib məsələdir. Avropa Rusiyanın təbii ehtiyatlarından asılılığına son qoymağa çalışır. Siz qeyd etdiniz ki, iyul ayında Avropa Komissiyasının Prezidenti xanım Ursula Fon der Lyayen ilə görüşdünüz və Azərbaycandan Avropaya nəql edilən qazın həcminin iki dəfə artırılması, sərmayə qoyuluşu ilə bağlı anlaşma memorandumu imzaladınız. Burada söhbət 2027-ci ilədək ixracın 10 milyarddan 20 milyard kubmetrə çatdırılmasından gedir. Cənab Prezident, bu, mühüm addımdır. Lakin bu, Rusiyanın Avropaya ixracı ilə müqayisədə kiçik həcmdir. Çünki 2021-ci ildə Rusiya Avropaya 155 milyard kubmetr qaz nəql edib. Sizin rəhbərliyinizlə Azərbaycan həcmi artırmaq baxımından Avropanın digər hissələrinə qaz nəql etmək məqsədilə hər hansı əlavə layihələri nəzərdən keçirirmi? Buna böyük ehtiyac var.
- Bəli, mən bunu anlayıram. Biz hazırda sərmayə qoyuluşu baxımından yeni imkanlar və planları nəzərdən keçiririk. Ancaq sizin istinad etdiyiniz vəziyyət olduqca yenidir. Heç kəs buna hazır deyildi. Bizim bütün enerji layihələrimiz, o cümlədən təbii qazın nəqli ilə bağlı olan layihələrimiz mövcud həcmlərə əsaslanıb. Biz Azərbaycandan qaz alan Avropa şirkətləri ilə müqavilələri uzun illər əvvəl imzalamışıq. Daha sonra biz boru kəmərlərinə sərmayə qoyduq. Biz Avropaya yalnız bir il yarım əvvəl qaz nəql etməyə başladıq. 2021-ci ilin ilk günündə biz İtaliyaya qaz nəql etməyə başladıq. Beləliklə, bizim nəzərdə tutduğumuz planlar tam şəkildə həyata keçirilib.
Xanım Ursula Fon der Lyayen ilə istinad etdiyiniz görüşə gəldikdə isə, biz hasilatı qısa zamanda artırmaq məsələsini müzakirə etdik. Avropaya ixracı iki dəfə artırmaq böyük işdir. Bu, xırda məsələ deyil. Buraya sərmayə yatırılmalı, texniki imkanlar genişləndirilməlidir. Çünki hazırda Avropaya qaz nəql edən boru kəmərimiz TAP-ın ötürmə qabiliyyəti 10 milyard kubmetrdir. Yəni, biz onu 20 milyard kubmetrə çatdırmalıyıq. Bu isə maliyyə vəsaiti və səhmdarlar arasında razılıq tələb edir və bu, bir prosesdir.
Bizim ehtiyatlarımıza gəldikdə, mən konfransda bu haqda danışdım. Təsdiq edilmiş ehtiyatlarımızın həcmi ən azı 2,6 trilyon kubmetr qaz təşkil edir. Potensial olaraq biz Avropaya 20 milyard kubmetrdən artıq da qaz ixrac edə bilərik. Lakın biz anlamalıyıq ki, Avropa bizim üçün yeganə bazar deyil. Biz Türkiyəni İtaliya ilə eyni həcmdə qazla təchiz edirik. İxrac 10 milyard kubmetr təşkil edir və Türkiyə bazarının tələbatı da artmaqdadır. Bazar o qədər böyük olmasa da, biz Gürcüstanı da qazla təchiz edirik. Bizim bu il ümumi ixracımız 22-23 milyard kubmetr təşkil edəcək. Ancaq hasilatı artırmaq üçün yataqlara böyük sərmayə qoyulmalı və texniki imkanlar genişləndirilməlidir. Söhbət təkcə TAP-dan getmir. Biz TANAP-ı genişləndirməliyik. Biz TANAP-ı 16 milyard kubmetrdən 32 milyard kubmetrə qədər genişləndirməliyik. Bəli, bunun üçün bizə yeni kəmər tikmək lazım olmayacaq. Bizə yalnız kompressor stansiyalarının istifadəyə verilməsi lazım olacaq. Bu isə sərmayə gözləyir.
Bir mühüm məqamı da qeyd etməliyəm ki, biz nə əvvəllər, nə də indi öz qarşımıza Avropa bazarında Rusiya qazı ilə rəqabətə girmək kimi hədəf qoymamışıq. Bizim öz yerimiz var. Biz Avropanın üç ölkəsi ilə, yəni, İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstanla müqavilələr imzalamışıq. Avropanın digər ölkələrinin də tələbatı var və biz həmin tələbatı qiymətləndiririk. Sizin də qeyd etdiyiniz kimi, digər layihələr də var. Məsələn, Balkan dövlətlərinə qədər uzanan İon-Adriatik kəməri, tezliklə istifadəyə veriləcək Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru və digər interkonnektorlar. Ancaq bütün bunlar masanın üzərində bir pazlı xatırladır. Bizim potensial istehlakçılarla fəal dialoq aparmağımız, sərmayədarlarla, maraqlı tərəflərlə həm istehsalat, həm də distribütor işlərində, həmçinin qiymətlə bağlı danışıqlar aparmaq kimi qarşımızda görüləsi çox iş dayanır.
- Cənab Prezident, icazə verin, Sizə uzunmüddətli perspektivlə bağlı sual verim. Ölkənizin potensialı çox genişdir və o, mühüm strateji mövqeyə malikdir. Məsələn, 30 illik mübahisədən sonra, 2021-ci ildə Siz Türkmənistanla Xəzər dənizində “Dostluq” qaz yatağının işlənməsi ilə bağlı müqavilə imzalamısınız. Siz, məsələn, Transxəzər kəmərinin tikintisini nəzərdən keçirirsinizmi? Çünki bununla siz Qazaxıstanın və Türkmənistanın qaz yataqlarını birləşdirərək təkcə Avropa deyil, bütün region üçün misilsiz bir qaz qovşağına çevrilə bilərsiniz.
- Bəli, siz haqlısınız. Mən Azərbaycanın Türkmənistanla “Dostluq” yatağının birgə işlənilməsi qərarını tarixi qərar kimi dəyərləndirirəm. Çünki biz hər iki ölkənin milli maraqlarına, qardaşlıq münasibətlərimizə əsaslanaraq bu qərarı vermişik. İndi bizim qarşımızda bu yatağın işlənilməsinə başlanması kimi hədəf dayanır. Bu, qaz deyil, əsasən neft yatağıdır.
Transxəzər layihəsi ilə bağlı sualınıza gəldikdə isə, bu layihə uzun illərdir ki, müzakirə olunur. Bu məsələnin 15 ildir müzakirə olunduğunu xatırlayıram. Amma praktiki nöqteyi-nəzərdən heç bir addım atılmayıb. Biz Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisi ilə bağlı təşəbbüs irəli sürdükdə aparıcı rolu öz üzərimizə götürdük, biz komanda yaratdıq, xarici dövlətlərlə, istehlakçılarla, şirkətlərlə danışıqlar apardıq. Biz, həmçinin əsas investor idik. Bakıdan Ceyhana qədər kəmərin tikintisi zamanı da belə oldu. Onu demək istəyirəm ki, bu layihənin təşəbbüskarı tranzit ölkələr deyil, resursların sahibləridir. Tranzit ölkələr yalnız dəstək verə, ərazi təmin edə və ya ortaq sərmayədar, yaxud tranzit haqlarını qəbul edənlər ola bilərlər. Başqa sözlə desək, Transxəzər kəməri Azərbaycanın layihəsi deyil. Bizim neft və qaz layihələrimizə gəldikdə isə onların hamısı icra olunmuşdur. Biz indi elektrik enerjisinin Avropaya ixracı ilə bağlı layihəni icra edirik. Ancaq Transxəzər layihəsi isə Türkmənistanın resurslarına əsaslanır. Ona görə də əgər Türkmənistan hökuməti Transxəzər kəmərini tikmək qərarına gələrsə, bu, onların qərarı olacaq. Əgər onlar belə bir qərar verərlərsə, əlbəttə ki, biz onları dəstəkləyəcəyik. Ancaq burada biz təşəbbüskar olmayacağıq.
- Azərbaycan kiçik, lakin müasir dövlətdir və üç güclü regional dövlətin - Sizin güclü müttəfiqiniz olan Türkiyə, Rusiya və İranın əhatəsində yerləşir. Həmişə balansı qoruyub saxlamağa müvəffəq olmusunuz. Lakin son altı ayda vəziyyət köklü şəkildə dəyişib və Siz qazla bağlı Avropaya daha da yaxınlaşırsınız. Siz Rusiya tərəfindən hərbi deyil, kommersiya və diplomatik sahələrdə hər hansı təzyiqlə üzləşirsinizmi?
- Xeyr, qətiyyən yox. Bunun səbəbi odur ki, bizim regiondakı münasibətlərimiz çox yaxşı balanslaşdırılmışdır, onların öz dinamikası var. Bizim hər bir qonşu ilə xüsusi ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyimiz var və bu gündəlik bütün qonşularla fərqlidir. Biz hər bir qonşumuzla ədalətli və səmimi davranırıq, heç vaxt vədimizi pozmuruq. Əgər nəyisə deyiriksə, qonşularımız əmin olurlar ki, biz onu edəcəyik. Bizim sözümüzün imzamız qədər qüvvəsi var. Ona görə də bu çətin vəziyyətdə biz nə Rusiyadan, nə də İrandan mövqeyimizlə bağlı hər hansı mesaj almamışıq. Bizim mövqeyimiz çox sadədir. Biz hər bir dövlətin ərazi bütövlüyünü daim dəstəkləyirik və bu, fundamental mövqedir. Bəli, bu, bizim öz problemimizə əsaslanırdı. Çünki bizim ərazi bütövlüyümüz pozulmuşdu və biz indi ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdikdən sonra da bu mövqedəyik. Çünki ölkənin ərazi bütövlüyü zor tətbiq edilərək pozula bilməz, bu, beynəlxalq hüququn pozulmasıdır. Bu mövqe kiminsə xoşuna gələ bilər, kiminsə yox, ancaq onlar bunu nəzərə almalıdırlar. Qısa olaraq demək istəyirəm ki, bizim regional inkişafla bağlı narahatçılıq yaradan heç bir məqamımız yoxdur.
Siz Türkiyənin bizim müttəfiqimiz olduğunu dediniz. Türkiyə qlobal səviyyədə güclü dövlətdir və əlbəttə ki, bizim keçən il Türkiyə ilə imzaladığımız müttəfiqlik haqqında Bəyannamə regional sabitlik üçün çox əhəmiyyətli amildir. Türkiyənin Azərbaycana həm siyasi, həm də mənəvi dəstək göstərdiyi İkinci Qarabağ müharibəsi bitəndən sonra bizim münasibətlərimiz daha da gücləndi. Beləliklə, bu, çox mühüm amildir. Türkiyə və Azərbaycan regionda bir çox məsələlərlə bağlı demək olar ki, vahid komanda kimi hərəkət edir. Bu da hamı tərəfindən nəzərə alınmalıdır.
- Gəlin, mövzumuzu iqtisadiyyata yönəldək. Düşünürəm ki, bu gün Azərbaycan enerjidən çox gəlir əldə edir. Ancaq Siz qeyd etmisiniz ki, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi ölkəniz üçün başlıca prioritetdir. Bu proses necə gedir? Belə görünür ki, bu proses Sizin təsəvvür etdiyiniz kimi getmir?
- Gəlirlərlə bağlı onu demək istəyirəm ki, belə bir ümumi fikir var: yüksək neft qiymətləri ixracatçılara həddindən artıq əlavə sərvət gətirir. Bəli, bu, doğrudur. Bizim gəlirlərimiz artıb. Ancaq, eyni zamanda, biz kapital bazarlarında pul itirmişik, çünki bizim Dövlət Neft Fondunun sərvətləri müxtəlif alətlərdədir. Kapital bazarı çöküb. Ona görə də biz digər suveren fondlar kimi pul itirmişik, ancaq elə də çox pul itirməmişik. Bəzi suveren fondlar 100 milyard dollardan çox vəsait itiriblər. Biz 2-3 milyard dollar itirmişik.
Şaxələndirməyə gəldikdə isə, əlbəttə ki, ixracımızı şaxələndirməyimizdən asılı olmayaraq, bizim qeyri-neft və qeyri-qaz ixracımız neft və qaz ixracına uyğun gəlməyəcək. Çünki neft və qaz ixracı artır. Məsələn, keçən il biz İtaliyaya 9,6 milyard dollar, bu ilin 7 ayında isə 11 milyard dollar həcmində təbii qaz ixrac etmişik. Qazın qiyməti düşdü. Beləliklə, şaxələndirmə bizim üçün ümumi daxili məhsulda öz əksini tapan statistika deyil, o, xalqımız üçün iş yerləri təmin etmək və yaxşı həyat şəraiti yaratmaq deməkdir. Məsələn, bu ilin altı ayındakı ümumi daxili məhsulumuza baxsanız, nə görəcəksiniz? Ümumi daxili məhsul 6,2, qeyri-enerji sektorunda isə demək olar ki, 10 faiz, qeyri-enerji ilə bağlı sənayedə isə 11 faizdən çox artıb, qeyri-enerji ixracı 25 faiz artıb. Beləliklə, bu, göstərir ki, artım göz qabağındadır, ancaq bu, kifayət deyil. Buna görə də bizim daha çox islahatlara, qeyri-enerji sektorunda daha çox sərmayəyə və bunun üçün də, əlbəttə ki, biznes mühitinə ehtiyacımız var. Əlbəttə ki, o sahədə irəliləyişlər var. Lakin bütün bu bürokratik maneələri və keçmiş sovet dövrünün psixoloji mirasını aradan qaldırmaq üçün hələ də çox iş görməliyik.
- Əlbəttə, Siz azad olunmuş əraziləri yenidən qurmalısınız. Azad olunmuş ərazilərdə işlərin şaxələndirilməsində İtaliya şirkətlərinin ölkənizə kömək etməsi üçün yeni müqavilələr imzalana bilərmi?
- İtaliya şirkətləri işğaldan azad olunan ərazilərdə aktiv fəaliyyət göstərirlər. İtaliya şirkətlərinin gördüyü işlər miqyasına görə Türkiyə şirkətlərindən sonra ikinci yerdədir. Türkiyə şirkətlərinin birinci yerdə olması təbiidir. Çünki Türkiyə bizim müttəfiqimiz, yaxın dostumuz və qonşumuzdur. Onların məşhur tikinti şirkətləri var. İkinci yerdə isə İtaliya şirkətləridir. Mən sizə misal göstərə bilərəm. Məsələn, bizim Memorial və Zəfər muzeylərimiz təkcə Bakıda deyil, işğaldan azad olunmuş şəhərlərdə də İtaliya şirkətləri tərəfindən dizayn olunub və tikiləcək. İtaliya şirkətləri işğaldan azad olunmuş dörd rayonda - Ağdam, Füzuli, Qubadlı və Kəlbəcərdə elektrik stansiyalarını avadanlıqlarla təchiz edib.
- Yaşıl enerjidən bəhs edirsiniz?
- Bu, hidroenerjidir. Şirkətin adı “Ansaldo”dur. Daha bir İtaliya şirkəti bizim xahişimizlə Şuşada yeni məscidin layihəsini dizayn edib və onu icra edəcək. Beləliklə, bu, bizim münasibətlərimizin nə dərəcədə yaxın olduğunu göstərir. Çünki Şuşa hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs məkandır. Şuşada tikiləcək yeni məscidin layihəsi İtaliya şirkətinə həvalə olunub. Bu, o deməkdir ki, bizim aramızda çox yüksək dərəcədə etimad var və bu addımı atmışıq. Bizim böyük planlarımız da var. Məsələn, bərpaolunan - külək, günəş və su elektrik stansiyalarının qurulmasında daha çox İtaliya şirkətini dəvət etmək üçün böyük planlarımız var. Dünən Baş nazirlə görüşüm zamanı biz İtaliya şirkətlərinin Azərbaycan tərəfindən maliyyələşdirilən və Azərbaycanda İtaliya şirkətlərinin icra etdiyi müqavilələrin dəyərini nəzərdən keçirdik. Həmin müqavilələrin dəyəri on milyard dollardan çoxdur. Beləliklə, İtaliya Azərbaycanda yaxşı təmsil olunub. Lakin əminəm ki, işğaldan azad olunan bölgələrdə Türkiyədən sonra öz ikinciliyini bütün yenidənqurma prosesi zamanı qoruyub saxlayacaq.
- Dünən Sercio Mattarella ilə çox yaxşı görüşünüz oldu. Bu, ilk görüşünüz deyildi. Çoxşaxəli strateji tərəfdaşlıqla bağlı nə deyə bilərsiniz?
- Tərəfdaşlığımız uğurla həyata keçirilir. Bizim ikitərəfli gündəliyimiz getdikcə genişlənir. Təbii ki, bunun əsas hissəsini enerji və ticarət təşkil edir. Lakin bunlar yeganə mövzular deyil. Dünən səfirliyimizin yeni binasında biz İtaliya-Azərbaycan Universitetinin yaradılması ilə bağlı sənədlərin mübadiləsinə həsr edilmiş gözəl mərasimin şahidi olduq. Bunlar ADA Universiteti və İtaliyanın beş universiteti - Luiss Universiteti, Turin Politexnik Universiteti, Milan Politexnik Universiteti, Bolonya Universiteti və Romanın Sapienza Universitetidir. Gözəl məkanda yerləşən universitet binası inşa edilməkdədir və 2024-cü ilin sonunadək hazır olacaq.
Biz Avropa İttifaqı-Azərbaycan tərəfdaşlığı çərçivəsində fəal əməkdaşlıq edirik. İtaliya hər zaman Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşmasını güclü şəkildə dəstəkləyib. İtaliya hər zaman bizim NATO ilə daha sıx əməkdaşlıq qurmaq səylərimizi dəstəkləyib. Əlbəttə, bu gün Bakını İtaliya sahilləri ilə birləşdirən 3500 kilometrlik enerji körpüsü enerji təhlükəsizliyi körpüsüdür. Bu, təkcə İtaliyaya şamil edilmir. Əminəm ki, İtaliya Azərbaycanın karbohidrogen resurslarını Avropanın digər yerlərinə ötürəcək ölkə olacaqdır.
Beləliklə, burada enerji seqmenti, iqtisadiyyat və ticarətin inkişafı mövzuları var. İtaliya bizim əsas ticarət tərəfdaşımızdır. Bundan başqa, təhsil, mədəniyyət və bir sıra digər sahələr var. Yəni, strateji tərəfdaşlıqla bağlı bəyanat fəaliyyətdədir.
- Sonuncu qısa sual. Rusiya ilə bağlı bütün çətinliklərin fonunda yeni İpək Yolunun Xəzər üzərindən keçməsi və zəruri infrastruktur olduğu halda ölkəniz kommersiya mərkəzinə çevrilə bilər. Bu haqda nə vaxtsa düşünə bilərdiniz?
- Bəli, siz haqlısınız. Biz bunun üzərində illər öncə çalışmağa başlamışıq. Biz Xəzər dənizində ən böyük ticarət limanı inşa etmişik. Bu gün o tam gücü ilə çalışır və biz artıq onu genişləndirməliyik. O, 25 milyon ton yük və 1 milyon konteyner qəbul etmək imkanına malik olmalıdır. Biz Bakıda gəmiqayırma zavodu inşa etmişik. Biz Xəzər dənizinin şərq sahillərindən neft və digər yük daşıyan hər növ gəmilər inşa edə bilirik. Biz dəmir və avtomobil yolları tikmişik. Çin və Mərkəzi Asiya ölkələrindən Azərbaycan vasitəsilə ixrac artmaqdadır və zənnimcə, artım 20 faiz səviyyəsindədir.
Bütün bu işlər Rusiya-Ukrayna müharibəsindən əvvəl görülüb. Rusiya-Ukrayna müharibəsi Xəzərin şərq sahilindəki şirkətlər üçün bir siqnal oldu ki, bu marşrut daha da yaxından nəzərdən keçirilməlidir. Biz isə yaxşı tariflər təklif edir və bütün zəruri logistika dəstəyi təmin edirik. Yəni, açıq dənizə çıxışı olmayan ölkə olaraq Azərbaycan bu gün regional nəqliyyat mərkəzinə çevrilir - təkcə Şərqdən Cənuba və geriyə deyil, həmçinin Şimaldan Cənuba. Cənub-Şimal nəqliyyat dəhlizi Azərbaycandan keçir və başqa marşrut variantı yoxdur. Həmin dəhliz, məsələn, Rusiya şirkətləri üçün əhəmiyyətli olur, çünki bu gün sanksiyalar səbəbindən onlar Avropa məntəqələrinə yük daşıya bilmir. Yəni, Azərbaycandan keçərək İrana və Fars körfəzi sahillərinə gedən marşrut Rusiya şirkətləri üçün ən cəlbedici olur. Bunu Fars körfəzindən Azərbaycan vasitəsilə Rusiyaya uzanan marşrut haqqında da demək olar.
Biz iki dəhliz üzərində yerləşirik – Cənub-Şimal və Şərq-Qərb. Əlbəttə, bu, Azərbaycanın geosiyasi əhəmiyyətini artırır və yeni iş yerlərinin yaradılmasına imkan verir. Biz Cənub-Şimal nəqliyyat dəhlizinin Şərq-Qərb dəhlizi qədər vacib olacağı qənaətindəyik. Bizim üçün onlar bərabər dərəcədə əhəmiyyətlidir. Çünki hər iki dəhliz bizim ərazimizdən keçir.
- Cənab Prezident, nəzakətinizə və ölkənizlə bağlı məlumat verdiyinizə görə Sizə təşəkkür edir, uğurlar diləyirəm.

The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev gave an interview to the reporter of the Italian newspaper "Il Sole 24 Ore", Roberto Boncorni, in Chernobyl on 2 September. The video of the interview can be viewed via the following link:
Source: https://video.azertag.az/site/video/152468
The text of the interview:
Roberto Bongiorni: Good morning, Mr. President and thank you for receiving us again. A lot of things have changed since we last time met, I do thank you again for helping us to understand the dynamics in the Caucasus in the energy market.
President Ilham Aliyev: Well, in our region, the situation is developing towards peace. I hope so. I came to Italy from Brussels where we had trilateral negotiations with the President of the European Council and the Prime Minister of Armenia and we agreed that within one month foreign ministers of Azerbaijan and Armenia will meet in order to start practical discussions on peace agreement. That was our proposal from almost immediately after the second Karabakh war ended, we said that we need peace. We need a peace agreement and it took almost two years for Armenia to agree with that. So, I think this is one of the most important outcomes. Of course, a lot will depend on how these peace talks go, what will be the timetable, what will be the substance. I think that we can finalize and sign a peace agreement within several months. I think this is realistic if the Armenian side expresses the same will, because we introduced five basic principles, which peace agreement should be based on and Armenia accepted them.
-So, this would be a very important step towards building infrastructure that can connect two countries and the whole region.
-Yes, you are absolutely right and building the new infrastructure connecting Azerbaijan, Armenia and our other neighbors was part of the trilateral declaration, which was signed just after the war ended. And Azerbaijan already started large-scale infrastructure projects on the liberated territories. We already inaugurated the first international airport and the second international airport’s runway is already operational. Soon, we will inaugurate it. We build electric lines, we build power stations, highways, tunnels, bridges and railroads. So, all is in the process. Of course, we build it not only for connectivity with the neighbors, for internal use, but also Zangazur corridor, which will connect Azerbaijan with its Autonomous Republic of Nakhchivan through Armenia, is also part of our efforts.
-Let’s just shift to guess, because as you have focused, it is an important issue, Europe is trying to rid itself of Russian gas and as you said before, in mid-July you met in Baku European Commission President Ursula von der Leyen. You signed an agreement to double the Azerbaijani export toward Europe from 10 billion cubic meters to 20 billion cubic meters by 2027, I guess. But I was just wondering, Mr. President, that this is a very important and huge step, but comparing it to the Russian export to Europe, that was in 2021, 155 billion cubic meters, it is just a small quantity. Is Azerbaijan, under your presidency, studying any other projects that could increase this supply, maybe through other pipelines, through other parts of Europe. I just value it because this is a very big need.
-Yes, I understand the point and actually we are now evaluating the new options and new plans with respect to investments. But, the situation, which you are referring to, is very new. Therefore, no one was prepared for that and all our energy projects, including natural gas transportation, were based on the existing contracts. We signed the contracts with the European companies, which purchase our gas, many years ago, and then we invested in pipelines and then we started to supply gas to Europe only a year and a half ago. On the very first day of 2021 we started to supply gas to Italy. Therefore, our previous plans are fully implemented and now you are referring to our meeting with Madam Ursula von der Leyen. We discussed how to increase in a short term the production. To double the export to Europe is a big deal. It is not a small thing. We need investments, we need to expand the capacity because our pipeline, which brings our gas to Europe, has a capacity of 10 billion cubic meters - TAP. So, we need to expand it up to 20. It needs money, it needs agreement between the shareholders and all that is a process.
With respect to the reserves we have, I spoke at the conference, the minimum proven reserves are 2,6 trillion cubic meters of gas. So, potentially we can increase the supply to Europe even more than 20 billion cubic meters. But, also, we should understand that Europe is not our only destination. We supply Turkiye with the same figure like Italy – about 10 billion cubic meters and the demand in the Turkish market also is growing. We supply Georgia, though the market is not big, but still. Our total export this year will be about 22-23 billion cubic meters, but in order to increase, first: a lot of investments must be made in the fields and expansion, not only of TAP. We need to expand TANAP from 16 to 32 billion cubic meters. Yes, it will not be needed to build a new pipeline. We only need to upgrade the compressor stations, but still it is investment. And also one important thing that we never in the past or even now put in front of us a target to compete with Russian gas on the European market. No, we had our space. We have signed contracts with three European countries, with Italy, Greece and Bulgaria. There are demands from other European countries and we are evaluating those demands. There are projects, as you mentioned in your question, to have other extensions like the Ionic-Adriatic pipeline, which can go to the Balkans, the Greece-Bulgaria interconnector, which soon will be inaugurated and other interconnectors. But all this is a kind of puzzle on the table, we need to have active negotiations with potential consumers, to agree with shareholders about the investments in production, in distribution and also to negotiate the price. So, a lot of issues are in front of us.
-Mr. President, allow me to look in the long term. Your country has got so many potentialities and has got an extraordinary strategic position. For instance, in 2021, after 30 years of disputes, you just had an agreement with Turkmenistan to develop the Dostluq gas field on the Caspian Sea. And if we see the gas fields on the Caspian Sea, are you considering, for instance, to build the Trans Caspian pipeline? Because in this case, you can connect Kazakhstan gas fields, Turkmenistan gas fields. You could become an extraordinary gas hub for the whole region, not only for Europe.
-Yes, you are right. The decision, which we made together with Turkmenistan to develop the Dostluq field, I would call it a historical decision because we managed to agree, based on national interests of both countries and based on our brotherly relations. So, now, in front of us is a task to start developing all these fields. This field is mainly an oil field, not a gas field. But with respect to the Trans-Caspian project, this project is being discussed for many, many years. I remember, maybe at least 15 years it is being discussed, but from practical point of view, no steps have been made. When we initiated construction of the Southern Gas Corridor, we took the lead, we created a team, we started negotiations with countries, with consumers, with companies and also we were the main investor. When we built an oil pipeline from Baku to Ceyhan, it was the same. What I am trying to say is it is not the transitors who initiate these projects. It is the owners of the resources. Transitors can only facilitate, provide the territory or can be co-investor or can only be kind of recipient of transit fees. In other words, the Trans-Caspian pipeline is not a project of Azerbaijan. As far as our projects are concerned, all of them in oil and gas have been completed. Now, we implement the projects of export of electric energy to Europe. But the Trans-Caspian project is based on Turkmen resources. Therefore, if Turkmen government decides to build Trans-Caspian, it will be their decision. If they make such a decision, of course, we will support it, but we will not initiate it.
-You are a small, but modern country surrounded by three regional powers like Turkiye that is a strong ally of you, but also in south Iran and Russia. You have always been able to keep the balance, as you underlined before. But nowadays, since six months, things have changed dramatically and you are getting closer to Europe for the gas. Do you feel any reprisal from Russia that could be not military, but commercial or diplomatic reprisal?
-No, not at all. I think the reason is that our relations in the region are well-balanced and they have their own dynamics. With every neighbor we have a special agenda of bilateral cooperation, which is different from other neighbor and with every neighbor we always have been very fair and sincere. We never violate our promise. If we said something, our neighbors are sure that we mean it. So, our signature has the same power as our word. Therefore, in this complicated situation we do not have any messages neither from Russia nor from Iran about our position. Our position is straightforward. We always supported territorial integrity of every country and this is a fundamental positon. Yes, this was based on our own problem that our territorial integrity was violated. Now, when we restored it, we still are on this position because territorial integrity of a country cannot be violated by force. This is a violation of international law. Some may like this position, some may dislike, but they have to take it into account. So, to put in a nutshell, we don’t have any moments which would create concern with respect to regional development. You mentioned, Turkiye, our ally. It is a strong global power and, of course, the alliance declaration which we signed with Turkiye last year is a very important factor of regional stability and since the end of the second Karabakh war, where Turkiye showed us political and moral support, our relations have strengthened even more. So, this is an important factor and on many issues in our region Turkiye and Azerbaijan act as one team and this also must be taken into account by everyone.
-Let’s shift to the economy. In this very moment, Azerbaijan, I think, is having a lot of interesting energy earnings. But you told me last time that the diversification of the economy is an absolute priority for your country and how is it going? Because it doesn’t look that it is going so fast as you mentioned maybe.
-Well, with respects to the earnings, I just want to clarify because there is a common opinion that these high oil prices bring enormous additional wealth to the exporters. Yes, it is true. Our revenues increase. But at the same time, we lost money on the capital markets because our assets of our State Oil Fund are in different instruments and the biggest assets are in the capital market and the capital market went down. Therefore, we as many other sovereign funds, lost, not a lot of money. Some sovereign funds lost more than 100 billion dollars. We lost 2-3 billion dollars.
But with respect to the diversification, of course, no matter how we try to diversify our exports, our non-oil and non-gas exports will not match oil and gas exports, because oil and gas exports are growing. For instance, with Italy, we supplied natural gas to Italy last year in the amount of 9,6 billion dollars. This year, in 7 months, 11 billion dollars and the gas price is up. So, for us diversification is not statistics which is reflected in GDP. It is a means to provide jobs and to provide good quality of life to our people. If you look at our GDP, for instance, in these six months, what you will see. GDP grew 6,2%, but in the non-energy sector almost 10%, in the non-energy related industry more than 11% and also in the non-energy exports grew 25%. The growth is here, but it is not enough. Therefore, we need more reforms, more investments in the non-energy sector and for that, of course, we need to have a better business climate. Also there is an improvement, but still we need to do a lot in order to remove all these bureaucratic obstacles and some psychological legacy of the Soviet past.
-I imagine that you also have to rebuild the liberated areas. And in the diversification of the liberated areas, do you think that there is any room for Italian companies to have contracts to help your country?
-Italian companies are very actively working in the liberated areas. I can tell you with respect to the scope of work, Italian companies are second after Turkish companies. And Turkish companies are natural, because it is our ally and close friend. And second, it is our neighbor and they have very prominent construction companies. But second companies from countries are Italian. I can give you an example, for instance, our memorial and victory museums, not only in Baku, but in some other liberated cities, are designed and will be built by Italian companies. Italian companies provided equipment for electric energy production in four liberated territories –Aghdam, Fuzuli, Gubadli and Kalbajar.
-Do you speak about green energy?
-This is hydro energy. This is the company called Ansaldo. Then, one Italian company designed, based on our request, and will implement the project of the new mosque in Shusha. So, this demonstrates the level of our relations because Shusha for every Azerbaijani is a sacred place and the new mosque in Shusha was awarded to an Italian company. That means that there is such a high level of trust that we made that step. And we have big plans for renewables, for wind and solar plants, for hydro, to invite more Italian companies. Yesterday, during my meeting with the Prime Minister, we brought the figure of the amount of contracts implemented by Italian companies in Azerbaijan, the contracts financed by Azerbaijan. It is more than 10 billion dollars. So, Italy is well presented in Azerbaijan, but in liberated territories, I am sure they will keep this important second position after Turkiye during all time of the restoration.
-So, I guess yesterday it was a good meeting with Sergio Mattarella. It was not the first one and the meeting with Mario Draghi was about multidimensional agreements and strategic partnership.
-They are implemented successfully and our bilateral agenda is becoming broader. Of course, energy and trade are main parts, but not only. Yesterday, in the new building of our embassy we had an excellent ceremony of exchange of documents between ADA university and five leading Italian universities – Luiss, Bologna, Sapienza, Turin and Milano polytechnic universities. The Italy-Azerbaijan University is created, the building is being built and by the end of 2024 they will have excellent location. So, we operate actively with respect to the EU-Azerbaijan partnership. Italy always strongly supported Azerbaijan’s rapprochement with EU. Italy always supported our efforts to establish closer relations with NATO and, of course, energy security. Today this energy bridge of 3,500 kilometers, which unites Baku and Italian cost, is really a bridge of energy security and not only for Italy, because Italy also, I am sure, will be a country which will distribute further to Europe Azerbaijan’s hydrocarbons. So, we have energy segment, economic and trade development. Italy is our main trading partner. We have education, culture, so many more areas. So, strategic partnership, the declaration is working.
-Thank you. A very short last question is that with all these difficulties in Russia, do you think that it is just a dream to think of a new silk road that could cross the Caspian. In this case, you could also become a commercial hub with the right infrastructure.
-Yes, you are right. And we have been working on that. Many years ago already we started this work. We built the biggest trade sea port in the Caspian and now it is full. So, we need to expand it after 25 million tons of cargo handling and one million TEU. We built a ship building yard in Baku, so now we produce all types of ship to transport oil and cargos from the eastern shores of the Caspian. We built railroads and highways and the export through Azerbaijan from Central Asia and China grows. I think the growth is more than 20%. That all was done before the Russian-Ukrainian war. The Russian-Ukrainian war only sent the signal to companies on the eastern shores of the Caspian that this route should be more closely examined. And we provide good tariffs and we provide all the necessary logistical support. So, having no access to open seas, being a landlocked country, Azerbaijan today is becoming a regional transportation hub, not only from East to West and backwards, but also from North to South. The South-North transportation corridor crosses Azerbaijan. There is no other way for this corridor to go. And this corridor also becomes very important, for instance, for Russian companies, which now have difficulties in exporting their goods to European destination because of the sanctions. So, the route from Azerbaijan to Iran and to the Persian Gulf becomes for Russian companies one of the most attractive. And also from the Persian Gulf through Azerbaijan to Russia. So, we are sitting on two corridors – the South-North and East-West and, of course, it increases the geopolitical importance of Azerbaijan and gives an opportunity to create new jobs and we expect that the South-North transportation corridor will be as important as the East-West. For us, both have the same value, because both cross our territory.
-I do thank you for your kindness and for information about your country. I wish you all the luck. Thank you again, Mr. President.
-Thank you.
Source: https://azertag.az/en/xeber/President_Ilham_Aliyev_was_interviewed_by_Italian_Il_Sole_24_Ore_newspaper_in_Cernobbio_VIDEO-2277167