ERMƏNİSTANIN AZƏRBAYCANA QARŞI YENİ HƏRBİ TƏXRİBATLARI
12 sentyabr 2022-ci il tarixində Ermənistan Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədində Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı təxribatlara başlayıb. Nəticədə Azərbaycan silahlı qüvvələrinin şəxsi heyəti itki vermiş və hərbi infrastruktura ziyan dəymişdir.
Bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin müvafiq press-relizini diqqətinizə təqdim edirik:
"12 sentyabr 2022-ci il tarixində gecə saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribat törədib.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyindən verilən məlumata əsasən, Ermənistan silahlı qüvvələrinin diversiya qrupları sutkanın qaranlıq vaxtında ərazinin dağlıq relyefi və mövcud dərə boşluqlarını istifadə edərək müxtəlif istiqamətlərdə Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin mövqeləri arasındakı ərazilərin və təminat yollarının minalanmasını həyata keçirib. Ermənistan silahlı qüvvələri bununla yanaşı, Azərbaycan Ordusunun Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın rayonları ərazisindəki mövqeləri müxtəlif çaplı silahlar, o cümlədən minaatanlardan intensiv atəşə tutub. Nəticədə silahlı qüvvələrimizin şəxsi heyəti arasında itkilər var, hərbi infrastruktura ziyan dəyib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatının və ölkəmizin ərazisinə və suverenliyinə qarşı hərbi təhlükələrin qarşısının alınması, hərbi qulluqçularımızın, o cümlədən Kəlbəcər və Laçın rayonları ərazisində infrastruktur işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə, döyüş toqquşmasının miqyasının genişlənməsinin qarşısı alınıb və Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəş nöqtələrinin susdurulması istiqamətində Azərbaycan Ordusunun bu istiqamətdə dislokasiya olunan bölmələri tərəfindən qəti cavab tədbirləri görülüb. Habelə, Ermənistan tərəfindən guya Azərbaycan ordusunun mülki əhalini, obyektləri və infrastrukturu hədəfə alması barədə yayılan məlumatları həqiqəti əks etdirmir və Ermənistan tərəfinin yaydığı növbəti dezinformasiyadır.
Ümumiyyətlə, son bir ay ərzində Ermənistan silahlı qüvvələrinin dövlət sərhədinin Laçın, Gədəbəy, Daşkəsən və Kəlbəcər rayonları istiqamətində təxribatları, Azərbaycan Ordusunun həmin rayonların ərazisindəki mövqelərinin müxtəlif çaplı silahlardan atəşə tutulması halları intensiv və sistematik xarakter daşıyırdı. Eyni zamanda, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan sərhədləri boyunca hərbiləşməni artırması, bölgədə ağır texnika və iri çaplı silahlar yerləşdirməsi Ermənistanın genişmiqyaslı hərbi təxribata hazırlaşdığını göstərirdi.
Bununla yanaşı, Ermənistanın normallaşma prosesini müxtəlif bəhanələrlə ləngitməsi, beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirməsi, üçtərəfli bəyanatlar və əldə edilmiş razılıqlar çərçivəsində öhdəliklərə zidd olaraq, erməni silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən çıxarmaması, Ermənistanda istehsal olunan minaların son zamanlarda Laçın ərazisində yerləşdirilməsi də daxil olmaqla ərazilərin minalanmasının davam etdirilməsi, kommunikasiyaların və nəqliyyat marşrutlarının açılması işlərində Ermənistan tərəfindən yeni şərtlərin irəli sürülməsi və prosesi dağıtması, eləcə də sülh gündəliyinə qarşılıq verməməsi Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını və prosesə zərbə vurulması məqsədlərini nümayiş etdirirdi.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, habelə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya Federasiyası liderləri arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanatların müddəalarının və Azərbaycanla Ermənistan arasında əldə edilmiş razılıqların kobud şəkildə pozulmasıdır, Ermənistanın bu addımları aparılan normallaşma və sülh prosesinə tamamilə ziddir. Azərbaycan dövləti işğaldan azad edilmiş bu ərazilərində genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri aparan bir zaman, Ermənistan təcavüzə yol verməklə bu prosesə hər vəchlə mane olduğunu növbəti dəfə göstərdi.
Baş vermiş təxribat, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür. Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı hər bir addımların qarşısı qətiyyətlə alınacaqdır."

On 12 September 2022, Armenia launched large-scale provocations against Azerbaijan on the Azerbaijani-Armenian state border. There are losses of personnel of Azerbaijani armed forces and damage to military infrastructure.
Here is the relevant press release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan:
"On September 12, 2022, starting at late night, the units of the armed forces of Armenia held large-scale provocations in the directions of Dashkasan, Kalbajar and Lachin of Azerbaijan-Armenia state border.
According to the information provided by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, the sabotage groups of the armed forces of Armenia using the mountainous relief of the area and existing valley gaps carried out planting landmines on the areas between the positions of the units of Azerbaijan’s army and the supply roads in different directions. In addition, the Armenian armed forces fired intensively at the positions of the Azerbaijani Army in Dashkasan, Kalbajar and Lachin regions with different types of weapons, including mortars. As a result, there are casualties among the personnel of our armed forces, damage was inflicted to the military infrastructure.
In order to prevent further provocations by the armed forces of Armenia and military threats against the territory and sovereignty of our country, to ensure the safety of our military personnel, including civilian workers involved in infrastructure activities in the territory of Kalbajar and Lachin regions, the expansion of the scale of the military hostilities was averted, and in order to silence the firing points of the armed forces of Armenia definitive retaliatory measures were taken by the units of the Azerbaijani Army deployed in this direction. Moreover, the information disseminated by the Armenian side that Azerbaijan’s Army allegedly targets the civilian population, facilities, and infrastructure does not reflect reality, and is another disinformation spread by the Armenian side.
In general, during the last month, the provocations of the Armenian armed forces in the direction of Lachin, Gadabay, Dashkasan and Kalbajar regions of the state border, and cases of the firing of the positions of the Azerbaijani Army in those regions with various types of weapons, were intensive and systematic. At the same time, Armenia’s increase in militarization along Azerbaijan’s borders, deployment of heavy equipment and large-caliber weapons in the region indicated that Armenia was preparing for a large-scale military provocation.
At the same time, delaying the normalization process by Armenia with various pretexts, showing a destructive position in the negotiations conducted with international efforts, not withdrawing the Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan contrary to the obligations within the framework of trilateral statements and agreements, continuing planting landmines, including recently produced in Armenia in the territory of Lachin, putting forward new conditions and disrupting the process of opening of communications and transport routes, as well as not responding to the peace agenda demonstrated that Armenia is not interested in the peace process and aims to undermine them.
The following aggression of the Armenian side against Azerbaijan is a gross violation of the fundamental norms and principles of international law, as well as the provisions of the trilateral statements signed between the leaders of Azerbaijan, Armenia and the Russian Federation, and the agreements reached between Azerbaijan and Armenia. These steps of Armenia are completely contrary to the ongoing normalization and peace process. At the time, when the Azerbaijan is carrying out large-scale restoration and construction works in these territories liberated from occupation, Armenia by allowing aggression once again demonstrates that it is hindering this process by all means.
Responsibility for the provocation, clashes and losses lies with the military-political leadership of Armenia. Any actions against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan will be resolutely prevented."