Səfir Nəsimi Ağayev Almaniyanın Şimali Reyn-Vestfalya əyalətinə səfər edib
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev 8 dekabr 2022-ci il tarixlərində Almaniyanın ən çox əhaliyə malik olan (18 milyon) və ÜDM-in həcminə (733 milyard dollar) görə ilk yeri tutan federal torpağı - Şimali Reyn-Vestfalya əyalətinə səfər edib. Səfərdə məqsəd əyalətin yüksək səviyyəli təmsilçilərinə ölkəmizin iqtisadiyyatı, ölkəmizdə mövcud olan sərmayə imkanları barədə məlumatların verilməsi, habelə Almaniyanın ən zəngin əyalətlərindən sayılan Şimali Reyn-Vestfalya federal torpağında fəaliyyət göstərən şirkətlərin Azərbaycana sərmayə qoymasının təşviq edilməsindən ibarət olub.
N.Ağayev səfəri çərçivəsində Şimali Reyn-Vestfalya federal torpağının Landtaqının (parlament) sədri Andre Kuper ilə görüşüb. Görüşün keçirildiyi Landtaqın qarşısında Azərbaycan bayrağı dalğalandırılıb. N.Ağayev görüşdə həmsöhbətini ölkəmizdə həyata keçirilən islahatlar, Azərbaycanın təşəbbüskarı və iştirakçısı olduğu qlobal layihələr, siyasi, iqtisadi, sosial və digər sahələrdə əldə olunmuş nailiyyətlər barədə məlumatlandırıb. Görüş zamanı Azərbaycan və Almaniya, eləcə də onun federal torpaqları arasında əlaqələrin genişlənməsində parlamentlərarası münasibətlərin böyük önəm daşıdığı vurğulanıb. Görüşdən sonra səfir N.Ağayev Şimali Reyn-Vestfalya federal torpağının Landtaqının qonaq kitabına imza atıb.
Səfir N.Ağayev sonra Şimali Reyn-Vestfalya federal torpağının paytaxtı Düsseldorf şəhərinin meri Ştefan Keller ilə görüş keçirib. N.Ağayev görüş zamanı qarşı tərəfə Azərbaycandakı əlverişli biznes mühiti, güclü nəqliyyat-logistika potensialı, bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri, habelə Bakı Dəniz Ticarət Limanı və Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları barədə məlumat verib. Görüşdə ikitərəfli səfərlərin vacibliyinə toxunularaq, yaxın gələcəkdə Azərbaycandan Şimali Reyn-Vestfalya federal torpağına iqtisadi nümayəndə heyətinin səfərinin həyata keçirilməsi təklif olunub. Görüşdən sonra N.Ağayev Düsseldorf şəhərinin qonaq kitabına ürək sözlərini yazıb.
Səfər çərçivəsində N.Ağayev, həmçinin Şimali Reyn-Vestfalya əyalətində yerləşən, Almaniyanın ən mühüm enerji şirkətlərindən olan “UNIPER” şirkətinin rəhbərliyi, Düsseldorf Sənaye və Ticarət Palatasının təmsilçiləri və digər müəssisələrin nümayəndələri, habelə Azərbaycan icmasının Düsseldorf və yaxın şəhərlərdə yaşayan bəzi fəalları ilə görüşüb, Rotary Club təşkilatının üzvləri qarşısında Azərbaycana dair təqdimatla çıxış edib.

On 8 December 2022, the Ambassador of Azerbaijan to Germany, Nasimi Aghayev, visited North Rhine-Westphalia (NRW). NRW is a federal state of Germany with the largest population (18 million) and the highest GDP (733 billion euros). For Aghayev, it was the first visit outside the federal capital Berlin in his term as the new ambassador since August 2022.
As part of his visit, Aghayev met with the President of the Landtag of NRW, André Kuper. The flag of Azerbaijan was hoisted in front of the state parliament. Both sides exchanged views on parliamentary and cultural relations. "Due to its geographical position between Asia and Europe, Azerbaijan plays a bridging role. Our countries have maintained close economic and cultural relations with each other for many years. The basis of good cooperation is also always an exchange between parliaments and citizens," said André Kuper. Ambassador Aghayev signed the guest book of the Landtag.
Ambassador Aghayev then met with the Mayor of the North Rhine-Westphalian state capital Düsseldorf, Mr Stefan Keller. During the meeting, Aghayev spoke about the favourable business environment in Azerbaijan, the strong transport and logistics potential, the prospects for cooperation in the field of renewable energy sources, as well as the opportunities offered by the Baku Sea Trade Port and the Alat Free Economic Zone. During the visit, the ambassador signed the Golden Book of the national capital.
During the visit, Aghayev also met with the management of UNIPER, one of the most important energy companies in Germany based in North Rhine-Westphalia, leaders of the Düsseldorf Chamber of Commerce and Industry and representatives of other companies, as well as activists of the Azerbaijani community living in Düsseldorf and nearby cities. The ambassador also gave a presentation on Azerbaijan to members of the Rotary Club.