Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə bağlı bəyanatı
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə Sovet Ordusu bölmələri və xüsusi təyinatlılar, habelə daxili qoşunların kontingenti tərəfindən Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz nəticəsində Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, Lənkəran və Neftçalada dinc əhaliyə, o cümlədən uşaqlara, qadınlara və qocalara qarşı qətliam törədildi. İşğalçı qüvvələrin hərbi təcavüzü nəticəsinə 150 mülki şəxs qətlə yetirildi, 744 nəfər ağır yaralandı, 4 nəfər itkin düşdü.
SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycan xalqına qarşı ayrı-seçkilik siyasətinə, yüz minlərlə azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindəki tarixi torpaqlarından deportasiya edilməsinə və Ermənistanın Qarabağa qarşı əsassız ərazi iddialarına cavab olaraq Azərbaycan xalqının keçirdiyi kütləvi etirazları və başlatdığı milli azadlıq hərəkatını güc yolu ilə yatırmaq məqsədilə ölkəyə yeridilən Sovet ordusu beynəlxalq hüququ və Konstitusiyanı kobudcasına pozaraq dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qırğın törətdi.
Faciəvi hadisələrdən dərhal sonra 21 yanvar 1990-cı il tarixində, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyində Azərbaycan xalqı ilə həmrəyliyini nümayiş etdirərək, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu cinayəti kəskin şəkildə pislədi, törədilmiş qırğına siyasi və hüquqi qiymət verilməsini, günahkarların cəzalandırılmasını tələb etdi.
Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi və 1994-cü ilin martında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul olundu. 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
20 Yanvar faciəsi Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasına həlledici təsir göstərdi, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi oldu. 33 il əvvəl sovet rejiminin hərbi, siyasi və mənəvi təcavüzünə məruz qalmış Azərbaycan xalqı öz tarixi mübarizə ənənələrinə sadiq olduğunu göstərdi. Haqq-ədalətin müdafiəsi yolunda canlarından keçmiş vətən övladları o qanlı gündə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə parlaq səhifə yazdılar. Tariximizə faciə ilə yanaşı, milli qürur günü kimi həkk olan 1990-cı ilin 20 yanvarında Azərbaycan xalqı azad, suveren və müstəqil yaşamağa layiq olduğunu bütün dünyaya çatdırdı.
Üzərindən 33 il keçməsinə baxmayaraq, bütün beynəlxalq hüquqi sənədlərin kobud şəkildə pozulduğu, öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinə beynəlxalq hüquqi qiymətləndirmə verilməyib. Bu cinayətə görə keçmiş Sovet İttifaqı rəhbərliyi bilavasitə məsuliyyət daşıyır. Beynəlxalq hüquqa əsasən 20 yanvar faciəsi insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməli, onun sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmalıdır.
Bu gün Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda, habelə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü naminə canından keçən qəhrəman şəhidlərimizin ruhu şaddır. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu, 30 il ərzində düşmən işğalı altında qalan ərazilərimizi azad edib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib. Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı addımlar bundan sonra da layiqincə cavablandırılacaqdır.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyü, xalqımızın azadlığı və dövlətimizin müstəqilliyi yolunda canlarını fəda etmiş həmvətənlərimizin əziz xatirəsini bir daha dərin hüznlə yad edirik.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 20 January – National Mourning Day
January 20, 2023
On the night of January 19-20, 1990, as a result of military aggression of the units of the Soviet Army and special forces, as well as contingents of internal troops against Azerbaijan, civilians, including children, women and elderly were massacred in the cities of Baku, Sumgayit, Lankaran and Neftchala by order of the USSR leadership. As a result of the occupying forces’ military aggression 150 civilians were killed, 744 were seriously injured, and 4 people went missing.
The Soviet army sent to the country in order to forcefully suppress the mass protests of the Azerbaijani people and the national independence movement started in response to the discrimination policy of the USSR leadership against the people of Azerbaijan, the deportation of hundreds of thousands of Azerbaijanis from their historical lands in the territory of present-day Armenia, and Armenia’s unfounded territorial claims against Karabakh, committed an unprecedented massacre against the civilian population grossly violating international law and the Constitution.
On January 21, 1990, immediately after the tragic events, at the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, National Leader Heydar Aliyev, demonstrating his solidarity with the Azerbaijani people, strongly condemned the crime committed against the Azerbaijani people, demanded political and legal assessment of the massacre, and punishment of the perpetrators.
At the special session of the Milli Majlis (Parliament) held in February 1994 the brutal killing of innocent people on 20 January 1990 was qualified as military aggression and a crime, and in March 1994 a decision “On the tragic events committed in Baku on 20 January 1990” was adopted. 20 January was declared the National Mourning Day.
20 January tragedy had a decisive influence on the formation of the national identity of Azerbaijan and became a turning point in the restoration of the independence of Azerbaijan. Azerbaijani people, who were subjected to military, political and moral aggression of the Soviet regime 33 years ago, showed commitment to their historical traditions of struggle. On that tragic day, the sons of the motherland, who gave their lives in defense of justice wrote a brilliant page in the heroic chronicle of our people. On January 20, 1990, which was marked in our history as a day of tragedy, as well as of national pride, the Azerbaijani people conveyed to the world that they deserve to live free, sovereign and independent.
Despite the fact that 33 years have passed, the events of 20 January, one of the most terrible crimes committed in the 20th century, in which all international legal documents were grossly violated, were not given an international legal assessment. The leadership of the former Soviet Union is directly responsible for this crime. According to international law, the 20 January tragedy should be qualified as a crime against humanity, and its instigators and perpetrators must be punished.
Today, the souls of our heroic martyrs who gave their lives for the independence of Azerbaijan, as well as for the sovereignty and territorial integrity of our country are at peace. Under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief, the courageous Azerbaijani Army liberated our territories, which were under occupation for 30 years, and the territorial integrity of Azerbaijan was restored. Actions against the independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan will continue to be adequately countered.
We once again commemorate with deep sadness the dearest memory of our compatriots who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, the freedom of our people and the independence of our state.